Sosyal platformların zayıf noktası haline gelen abone sayıları, bir çok profilde aslında gerçeği yansıtmıyor. Günümüzde bir çok kişi sahte takipçi veya abone satın alarak daha iyi bir izlenim yaratmakta. Platformun sahipleri ise bu konuya çözüm getirmekte güçlük çekiyor. Aslında abone sayısının gizli hale getirilmesi ve görüntülenmemesi gibi bir özelliği sunmak oldukça basit fakat bu durum ilgili platformların gelişimi açısından zarar verici olacağından böyle bir hamle yapılmıyor. Fakat daha farklı düşüncelerin hayata geçmesi mümkün. Youtube’un aldığı karar da buna benzer bir karar diyebiliriz.

Abone Sayısında Gösterim Stili Değişiyor!
Youtube’da kanalların abone sayıları birebir olarak gösteriliyor. Yani 941.471 aboneniz varsa bir kişi bile şaşmadan gösteriliyor. Fakat bundan sonra Youtube aboneleri yuvarlama yapılarak gösterilecek. Instagram bunu uzun süredir kullanıyor. Örneğin 7 milyon 461 bin 781 takipçisi olan bir kişinin takipçi sayısı 7.4m şeklinde bir gösterime sahip. Youtube’da da artık benzer bir yuvarlama yerini alıyor.

Tabi burada önemli bir ayrım yapılmış durumda. Bu ayrımda abonenin çokluğu. 1000 abone bir eşik olarak kabul edilmiş ve 1000 abonenin üstünde olanların kanalındaki abone sayıları yuvarlama olarak gösterilecek. Eğer 1000’den daha az abone varsa sayı net olarak eski sistemdeki gibi görülecek.

Youtube, bir dönem acaba devri bitecek mi diye düşünürken Youtuber kullanıcılar sayesinde yeniden atak yapmış durumda. Bu da platformu yeniden en popüler hale getirdi. Haliyle aboneler de dikkat çekmeye başladı. Bu yeni özellik ise kanallar için önemli bir değişiklik olmasa da dikkat çekmiş durumda.

PAYLAŞ
Avatar
1984 Türkiye/ Amasya doğumlu olsa da Almanya'nın Bonn kentinde yaşamaktadır. Teknolojik gelişmeleri yakından takip eder ve incelemelerde bulunur. Tekno Karma'nın daimi editörlerindendir. İletişim: bunveren@teknokarma.com

BİR CEVAP BIRAK