Dünya ülkelerinin teknoloji alanındaki gelişmeleri arşa ulaşmışken Türkiye’nin teknolojik ve bilimsel çalışmalar yapmadığını ve ilerlemediğini düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Son yılların popüler sistemlerinden biri olan yüz tanıma sistemi, yerli olarak da üretildi. İstanbul Teknik Üniversitesi tarafından geliştirilen çalışma sayesinde yerli olarak yüz tanıma teknolojisi geliştirildiği duyuruldu. Bu önemli gelişme, bir çok üniversite için de örnek teşkil edebilir.

Çeşitli Donanımlarda Kullanılabilecek!
Yüz tanıma sistemini aslında fantastik filmlerde ve cep telefonlarında sık şekilde görebiliyoruz. Fakat yerli bir üretim olarak bu zamana kadar pek düşünülmemişti. İTÜ cephesinde “Prof. Dr. Tayfun Akgül” önderliğinde yerli yüz tanıma sistemi başarıyla üretildi. Bu sistem, bir çok alanda güvenliğin en iyi şekilde sunulmasını sağlayan sistemlerden biri. Ve geleceğe dair bir çok projede yer alan bir özellik. Hatta Apple’ın iPhone cihazlarında Face ID olarak yer alan bu özellik yeni çıkacak modellerde iyileştirilmek üzere geliştiriliyor. Böylesine bir teknolojinin yerli olarak üretilmesi de mutluluk verici.

Yerli üretimin en önemli özelliği, tüm donanımlarda kullanabilecek. Akıllara ilk gelenler akıllı telefon veya kapılar olsa da geliştirilebilecek her türlü nesne için kullanılabilir. Yerli olarak üretilmesi, yurt içerisindeki firmaların bütçelerinde de tasarrufa gidilmesini sağlayabilir. Bu geliştirmenin bir anda olmadığını da belirtelim. Yapılan açıklamaya göre toplam 6 yıldır sürecin devam ettiği ve iki yıl da çalışmaların test edildiği bildirildi.

Geliştirme sürecinin ardından ise hayata geçirilecek bir proje haline getirmek. Hedefin daha çok Orta Doğu ve Afrika ülkelerine yönelik olduğunu da belirtelim.

PAYLAŞ
Avatar
1984 Türkiye/ Amasya doğumlu olsa da Almanya'nın Bonn kentinde yaşamaktadır. Teknolojik gelişmeleri yakından takip eder ve incelemelerde bulunur. Tekno Karma'nın daimi editörlerindendir. İletişim: bunveren@teknokarma.com

BİR CEVAP BIRAK