Ölümcül rahatsızlıklarla yaşamaya alışık olduğumuz bu hayatta kanser adına kesin tedavi çözümleri bulunması konusunda yeterli çözümler üretilmese de teşhis konusunda önemli gelişmeler yaşanıyor. Bir çok kişi erken teşhis edemediği için kansere yenik düşerken, erken teşhisi kolaylaştıracak önemli bir gelişme yaşandı.

Akciğer Kanseri Testinden Başarıyla Geçti!
Yapay zeka bilindiği üzere her geçen gün biraz daha farklı alanlarda kullanılıyor. Bu alanlardan biri de sağlık ve medikal. Gelecekte doktorlar kadar etkin rol oynaması beklenen yapay zeka ile teşhisler çok daha kolay oluyor. Günümüzde kanserin teşhis edilebilmesi için birden fazla testler yapılıyor. Hatta vücuttan parça alınarak patolojik incelemelere tabi tutuluyor. Yapay zeka ise tüm bunları kendi bünyesinde çözümlüyor.

Bahsettiğimiz yapay zekanın arkasında dünyanın önde gelen markalarından biri olan Google var. Tabi tek başına değil. Önemli sağlık kuruluşları ile birlikte geliştirdikleri proje kapsamında akciğer kanserinin tespitini yapabilen yapay zeka ortaya çıkarıldı.

İlgili yapay zekanın doktorlardan daha iyi ve kesin sonuç verdiği düşünülüyor. Yapay zekanın işleyiş şekli ise verilere dayalı. Veri fazlalığı, teşhis edilmede kolaylık sağlıyor. Şu sıralar test aşamasında olan yapay zekanın akciğer testini teşhis etmesi üzerinde çalışıldığı ve bundan geçer not aldığı aktarıldı. En büyük eksiği ise tümörler konusunda yeteri kadar iyi sonuç verememesi. Çünkü onları tanıyamadığının olduğu aktarılıyor. Böyle bir durumda hastanın tedavi sürecinin planlanmasında olumsuzluklar yaşanması muhtemel. Hatta yanlış tedavilerin uygulanabilmesi de mümkün. Çalışmalar ise tümörlerin daha iyi tanınması yönünde devam edecek gibi görünüyor.

PAYLAŞ
Avatar
Akdeniz Üniversitesi Fen Fakültesi Matematik bölümü mezunu. Bilim, fizik, astronomi ve uzay teknolojileri ile ilgilenmektedir. Teknokarma.com gönüllü Bilim editörüdür. İletişim: seher@teknokarma.com

BİR CEVAP BIRAK