İnternetin önemli bilgi kaynaklarından biri olan Wikipedia, bundan 2 yıl önce Türkiye’de erişime kapatıldı. Bu karar Türkiye açısından oldukça ciddi bir karar olurken, internet kullanıcıları bu yasağa itirazda bulunmuş fakat sonuç alınamamıştı. Nitekim Wikipedia cephesinde de itirazlar çok kabul görmemiş olsa gerek yasak kalkmamıştı. Hala yasağın devam etmesi sebebiyle Wikipedia platformunu kullanamıyoruz.

AİHM’de Yeniden Değerlendirilecek!
Wikipedia, Türkiye’deki yasağa ilişkin önemli bir adım atarak yasağın kalkması talebinde bulundu. Nereye mi? AİHM’ye. Yani Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne. Nasıl bir sonuç çıkar bilinmez ama Türkiye’de yasaklı olmayan bir çok siteden daha faydalı bir platform olan Wikipedia’nın Türkiye’de yasaklı olması çok kabul edilebilir bir durum değil. Yıllar önce var olan bir içerik sebebiyle kapatılan platform, 2017 yılından günümüze kadar kapalı kaldı. Son hamlesinin olumlu sonuç vermesini bekleyen ise sadece Wikipedia sahipleri değil. Türkiye’deki internet kullanıcıları da artık bu yasağın kalkmasını istiyor. Hala binlerce indexi bulunan fakat gösterim yapılamayan Wikipedia, yasağın kalkması yönünde umutlu.

Wikipedia, sadece Türkiye’de değil, farklı ülkelerde de benzer sorun yaşıyor. AİHM’ye yapılan başvuru ise sadece Türkiye için değil. Çin gibi yasaklı olan bazı ülkelerde de yasağın kaldırılması yönünde dilekçesini ileten Wikipedia yetkilileri, önümüzdeki aylarda sonucun olumlu olarak dönmesi beklentisi içerisinde.

PAYLAŞ
Avatar
1984 Türkiye/ Amasya doğumlu olsa da Almanya'nın Bonn kentinde yaşamaktadır. Teknolojik gelişmeleri yakından takip eder ve incelemelerde bulunur. Tekno Karma'nın daimi editörlerindendir. İletişim: bunveren@teknokarma.com

BİR CEVAP BIRAK