Wi-Fi, şimdiye kadar sadece internet bağlantısı için kullandığımız kablosuz bir sistem olarak hayatımızda yer alsa da Amerikalı bilim insanları Wi-fi’ye farklı bir anlam yükledi. Bu anlam, aynı zamanda gelecekte kullanılması mümkün olan büyük bir buluş olarak da düşünülebilir. Nitekim şimdiye kadar kimsenin aklına bile gelmeyecek bir Wi-Fi özelliği ortaya çıkmış durumda.

Duvar Arkasındaki İnsanı Algılıyor!
Wi-Fi tarafından sağlanan sinyaller, Wi-Fi kapsamı alanı içerisinde bulunan bölgedeki insanların varlığını algılayabildiği ortaya çıktı. Hem de açık bir alanda değil. Aynı zamanda duvar arkasındaki insanların da algılandığı bildiriliyor. Santa Barbara University yetkilileri tarafından bulunan bu özellik hangi alanda hangi amaçla kullanılır şuan için bilinmez ama bunun için bir kaç fikir öne çıkmış durumda.

Yapılan testlerde Wi-fi sinyalleri sayesinde insan hareketlerinin büyük bir çoğunluğunu hatta %90’a yakınının doğru olarak algılandığı tespit edildi. Deney niteliğindeki bu buluş canlı olarak da youtube ekranlarından izleyenlere aktarıldı.

Güvenlik Sektöründe Kullanılabilir!
Bu özellik Wi-Fi sinyallerinin güvenlik için kullanılabileceği gerçeğini gözler önüne sunuyor. Olası tehlikelerin önceden tespit edilebilmesini sağlayabilecek bu sistem, ileri yıllarda geliştirilerek banka, müze ve benzeri yerlerde kullanılabilir. Buluşa dair açıklamaların tamamının 22 Ekim 2019 tarihinde yapılacağı da resmi olarak açıklanmış durumda.

PAYLAŞ
İbrahim
Ege Üniversitesi İİBF İşletme Yönetimi bölümü mezunudur. Özel bir GSM firmasında danışmanlık yapmaktadır. Teknokarma.com gönüllü teknoloji editörüdür. İletişim: ibrahim@teknokarma.com

BİR CEVAP BIRAK