Yakın tarihte aya yolculuk yapması planlanan NASA’nın bu projesinin hayata geçirilmesi için gerekli olan bütçenin yetersiz olduğu aktarıldı. Trump, 2024 yılına kadar olan 5 yıllık zaman dilimi içerisinde aya yolculuk yapılmasını istiyor. Sadece bir uzay aracı değil, aynı zamanda bir insanın da bu proje içerisinde yer almasını isteyen trump, aya bir insan göndermeyi planlasa da ayrılan bütçe buna el vermiyor.

Dev Bütçe Yetersiz Kaldı!
Dünya’nın bir çok yerinde hala açlıkla mücadele yaşanırken, Trump’ın ay görevine ayrılan bütçe dudak uçuklatıyor. Tam 1.6 milyar dolar. Bu rakam bir çok ülkenin dış borcundan daha fazla. Fakat NASA cephesinde bu rakamın yetersiz olduğu açık şekilde aktarıldı. Yetersiz bütçe sebebiyle projenin rafa kalkması muhtemel olduğu kadar bütçede artış yapılması da muhtemel durumda. Önümüzdeki günler bu konuya gebe diyebiliriz.

Konuya ilişkin emekli olan bazı bilim insanları 5 yıllık sürecin çok kısa bir zaman olduğunu ve bu kadar yakın tarihte bunun gerçekleşme ihtimalinin düşük kaldığını bildiriyor. Trump ise 5 yıllık sürecin iyi yönetilmesi halinde bunun gerçeğe dönüşmesinde bir engel olmadığını düşünüyor.

yetersiz kalan bütçeye dair yapılan yorumlar ise bu bütçenin doğru şekilde kullanılıp kullanılmadığı. Aslında son yıllarda NASA bütçesi bu konuda fazlaca tartışılmaya başlandı. Gelecekte daha fazla bütçe isteyen NASA bu konuda eleştiri almaya da başladı diyebiliriz.

PAYLAŞ
Avatar
Akdeniz Üniversitesi Fen Fakültesi Matematik bölümü mezunu. Bilim, fizik, astronomi ve uzay teknolojileri ile ilgilenmektedir. Teknokarma.com gönüllü Bilim editörüdür. İletişim: seher@teknokarma.com

BİR CEVAP BIRAK