Son yıllarda mutlak suretle duymuş olabileceğiniz uygulama hatta platformlardan biri olarak bahsedebileceğimiz Tiktok, dünyanın bazı ülkelerinde yasaklanmış olsa da dünya genelinde 2019 yılının ilk çeyreklik kısmında en çok indirilen uygulama olarak ismini yeniden bizlere tekrar ettirdi. İyi bir kitle yakalayan Tiktok’a karşı çok sayıda insan olduğunu da biliyoruz fakat buna rağmen dünyanın en popüler uygulamalarından bile daha çok indirilme alması dikkat çekiyor.

Dev Platformlara Fark Attı!
Sadece iPhone kullanıcılarının baz alındığı bir teste göre Tiktok uygulaması 2019 yılında 33 milyonun üzerinde indirme almış durumda. En yakın takipçisi ise Youtube oldu. 28 Milyon indirme alan youtube, bu rakam ile Tiktok’un gerisinde kaldı. Instagram’da yine aynı şekilde Tiktok’un gerisinde. Instagram 27 milyon indirme almış durumda. Her dakika kullandığımız ve onsuz olmaz dediğimiz whatsapp uygulaması ise listede dördüncü sırada yer aldı ve indirme rakamı 23 milyon.

Belirtilmiş olan listeleme App Store’u analiz eden Sensor Towers firması tarafından sunuluyor. Sadece iPhone bazlı olduğunu unutmayalım. Fakat Android cephesinde durum nedir bilinmez. Sıralama değişmeyecek olsa da Tiktok indirenlerin sayısının daha fazla olması muhtemelen. Aradaki fark da daha fazla olabilir. İleri günlerde android için de benzer bir analizin sunulması merakla beklenecek gibi.

PAYLAŞ
İbrahim
Ege Üniversitesi İİBF İşletme Yönetimi bölümü mezunudur. Özel bir GSM firmasında danışmanlık yapmaktadır. Teknokarma.com gönüllü teknoloji editörüdür. İletişim: ibrahim@teknokarma.com

BİR CEVAP BIRAK