Bundan 10 yıl önesine dönecek olursak bir telefonda yer alması gereken en önemli özellik sadece tek bir kamera. O yıllarda kimse çift kameradan bahsetmiyordu. Henüz tek kameraların bile yeterince maksimum performans sağlamadığını düşünürsek daha çok aktif kameraların optimize edilmesi üzerine çalışmalar yürütülüyordu. Günümüzde ise çift kamera hatta 3 kameralı telefonlar revaçta. Peki önümüzdeki yıllarda bu konudaki gelişim nasıl olacak dersiniz?

2 Yıl Sonrası Analiz Edildi!
Dünya üzerinde bazı analiz firmaları var ki her geçen gün yeni bir veri sunarak karşımıza çıkmakta. Bunlardan biri de Counterpoint Research. Yaptığı bir araştırmaya göre 2021 yılında bir çok kişinin telefonu 3 veya daha fazla kameralı olacak. Hatta bir oran vermekten bile kaçınmayan firma, %50 kullanımın 3 veya daha fazla kameraya sahip telefonlarla olacağı söylendi.

Günümüz esas alındığında bu oran tam olarak bilinmiyor olsa da %30 civarında kişinin telefonu çift kamera ve üzeri. Counterpoint Research analizine bakılırsa çift kameradan da 2 yıl sonra vazgeçeceğiz. Tabi Türkiye olarak bu analize uyum sağlayabilir miyiz bilinmez. Türkiye’de her geçen gün artan vergi oranları, teknolojik ürünlerde de fazlaca kendini hissettiriyor. Hal böyle olunca Türkiye’de telefon fiyatları tavan yapmış durumda. Yurt dışında 1000 dolara alınabilen en iyi telefonlar Türkiye’de 10 bin lirayı buluyor. Türk vatandaşları yıllardır bu konuda iyileştirme beklerken her geçen yıl daha da kötüye giden durum netiesinde insanlar telefon modellerinde en iyi seçmekte artık çok da rahat olamıyor.

PAYLAŞ
İbrahim
Ege Üniversitesi İİBF İşletme Yönetimi bölümü mezunudur. Özel bir GSM firmasında danışmanlık yapmaktadır. Teknokarma.com gönüllü teknoloji editörüdür. İletişim: ibrahim@teknokarma.com

BİR CEVAP BIRAK