Son günler kaos yaşasa da 2019 yılının şimdiye kadar olan zaman dilimi içerisinde Huawei satışları fazlasıyla iyi. Özellikle ABD’nin cephe aldığı Huawei, ABD markası Apple’ın önünde yer aldı. Samsung ise, tahmincileri yanıltmadı ve listenin ilk sırasında büyük bir farkla yer aldı. Samsung, 2019 yılının ilk üç aylık zaman dilimini kapsayan süre içerisinde 71.6 milyon satış gerçekleştirdi. Kaos yaşayan ve adeta bir çıkmaza giren Huawei ise 58.4 milyonluk satış rakamı ile uzun bir süre sonra Samsung ve Apple kadar çok satış yapabilen bir marka olarak dikkat çekti. Apple’ın iphone modelleri ise 44.6 milyon satış rakamıyla iki Asya markasının gerisinde seyretti.

Kâr Durumuna Dikkat Çekildi!
Araştırma yapan kuruluşun önemli bir konuya parmak bastığı da dikkatlerden kaçmadı. Veriler sadece satış rakamlarını içeriyor. Kâr değil. Yani bu durumda satış rakamları Samsung ve Huawei’nin daha çok gibi görünse de Apple’ın kâr oranının daha yüksek olması muhtemel. Nitekim Samsung ve Huawei’nin çok daha uygun maliyetli cihazları satılırken, Apple’ın güncelleme alan son telefonu iPhone 6’nın fiyatı bile Türkiye’de 2 bin liradan satılıyor. Hal böyle olunca Apple’ın kâr oranının daha yüksek olma olasılığı yüksek.

Yıl Sonu Merak Edilecek!
Bu veriler bize ikinci çeyrek ve yıl sonunun merak edilmesini sağlayacak. Özellikle Huawei’nin satış rakamlarının son yaşanan olaylardan sonra nasıl etkileneceği adeta bir muamma. Büyük bir kitle Huawei’nin yara alacağını düşünürken bazı kesim ise endişe duymuyor. Sonuçlar için ise uzunca bir süre daha beklememiz gerekecek.

Listede Xiaomi’nin yer almaması ise dikkat çekti. Son zamanlarda oldukça yüksek sayıda satış yaptığı düşünülen Xiaomi, global anlamda listeye giremedi. Apple’ı Oppo ve Vivo takip etti. Ardından ise diğer modeller diye bir bütün sağlandı.

PAYLAŞ
İbrahim
Ege Üniversitesi İİBF İşletme Yönetimi bölümü mezunudur. Özel bir GSM firmasında danışmanlık yapmaktadır. Teknokarma.com gönüllü teknoloji editörüdür. İletişim: ibrahim@teknokarma.com

BİR CEVAP BIRAK