Şoförlerin işi tehlikede! Gelecekte onlara ihtiyaç olmayacak gibi. Gerek şehir içi gerek şehir dışı. Çünkü bir çok otomobil üreticisi yapay zekayı kullanarak sürücüsüz otomobil üretimi için hızlı şekilde çalışmalar yürütüyor. Teknolojik gelişmeler ise bu alanda oldukça iyi ilerliyor. Daha önceki yıllarda sürücüsüz otomobillerin ön plana çıktığını ve 2020’li yıllardan itibaren yollarda görebileceğimize kesin gözüyle bakılan sürücüsüz otomobillere ek olarak sürücüsüz kamyonlar da trafikte yer alacak gibi görünüyor.

İsveç’te Trafiğe Çıkmasına İzin Verildi!
İsveç cephesinde bazı firmalar sürücüsüz otomobil ve kamyon konusunda oldukça iddialı. Bu firmalardan biri de Einride. Sürücüsüz kamyon projesini hayata geçiren firma, İsveç’te trafik için onay aldı. Bu onay sonrası trafiğe çıkarılan sürücüsüz kamyonlar test ediliyor. Şimdilik herhangi bir problem ya da aksilik yaşanmadı. Gelişmeler ise umut verici.

Einride tarafından geliştirilmiş olan kamyon hakkında bazı özelliklerden bahsetmek gerekirse toplam 26 ton ağırlığa sahip. Modern bir görüntü sunan kamyonun tasarımı, şuan trafikte gördüğünüz kamyonlara pek benzemiyor. Onu ilk gördüğünüzde karavan tipine benzediğini görebilirsiniz. İsmi T-pod olan kamyon, iyi donatılmış 360 derecelik kameralar sayesinde sürücüsüz olarak yol alabiliyor. 85km/s hız ile gidebilen kamyonda, sıradan kamyonlarda alıştığımız sürücü kabini ise yer almıyor. Bu da kamyona ek kapasite kazandırıyor.

Kamyonun test aşamasının başarı ile sonuçlanması halinde şehirlerarası yollarda kullanılmasına imkan var gibi görünüyor. Gelişmeler İsveç yönetimi tarafından da yakından takip edilecek.

PAYLAŞ
Avatar
Akdeniz Üniversitesi Fen Fakültesi Matematik bölümü mezunu. Bilim, fizik, astronomi ve uzay teknolojileri ile ilgilenmektedir. Teknokarma.com gönüllü Bilim editörüdür. İletişim: seher@teknokarma.com

BİR CEVAP BIRAK