Yörüngeye bir internet uydusu daha eklendi. Zaman ilerledikçe yörüngede yer edinmesi sağlanan yeni uydular arasına Starlink’i de eklememiz gerekecek. SpaceX’in bir projesi olan ve uzun süredir üzerinde detaylı çalışmalar yapılan Starlink uydusu nihayet fırlatıldı. Uygu hakkında son dönemde fazlaca söylenti çıkmış, henüz hazır olmadığı yönünde görüşlerin ortaya çıkmasına sebep olmuştu. Hazır olmaması yönündeki söylentiler için de mantıklı bir sebep vardı. Uydunun fırlatılması için verilen tarihlerde uydu fırlatılmadı. Sebep ise hava koşullarının olumsuz karşılanması.

İnternet Ağının Genişlemesini Sağlayacak!
Starlink uydusu hakkında bilgi vermek gerekirse, uydunun amacı dünyanın her yerinden internet erişimini sağlamak. Nitekim başarılı bir şekilde yörüngeye yerleşitirilmiş olması bunu mümkün kılıyor. Starlink’i uzaya gönderme konusunda Falcon 9 aracının kullanıldığını da belirtelim.

Kontrollü bir fırlatma ve yörüngeye yerleştirmenin dışında Falcon 9’un yeniden dünyaya gelerek görevini başarıyla tamamladığı da aktarıldı. Bu proje, dünya çapında yankı uyandırmasının yanı sıra bir başka sebeple de öne çıkmış durumda. Elon Musk’ın hayali! Evet bu proje Elon Musk’un hayatındaki en önemli projelerden biri. Nitekim bunu gerçekleştirmeyi başardı.

Starlink Uydu Sayısı Arttırılacak!
Proje aslında başarı ile gerçekleştirilese de tamamlanmadığını bildirelim. Çünkü hedef, bu starlink uydusunun sayısını arttırmak. bu yıl içerisinde çok daha fazla sayıda Starlink uydusu fırlatılacak ve yıl sonuna kadar 12.000 tane uydunun atmoseferde konumlanması sağlanacak. Bu da dünyanın her bir noktasında internet için önemli bir adım.

PAYLAŞ
İbrahim
Ege Üniversitesi İİBF İşletme Yönetimi bölümü mezunudur. Özel bir GSM firmasında danışmanlık yapmaktadır. Teknokarma.com gönüllü teknoloji editörüdür. İletişim: ibrahim@teknokarma.com

BİR CEVAP BIRAK