Blue Orgin ve ULA Space X’in hükümete karşı açtığı davalara müdahale etmeye çalıştıklarını belirtti. Geçtiğimiz hafta Space X federal bir sözleşmeden kayanklı ABD hükümetine dava açtığını duyurdu. Bunun üzerine Space X’in en büyük rakipleri Blue Origin ve United Launch Allience davaya müdahale etmek istedi.

İki dev uzay şirketinin müdahale etmek istemesinin sebebi ise Space X’in ABD Hava Kuvvetleri’ni yeni roketler geliştirmeleri amacı ile Blue Origin, ULA ve Northrop Grumman’a geçtiğimiz ekim ayında 2 milyar dolarlık ödül vermesini protesto etmek. Çünkü Space X o dönem hiçbir şekilde para almamıştı ve şimdi de bu durumun değişmesini istiyorlar. Geliştirilen bu programın parasının ödül için değil yalnızca roket gelişimini hızlandırmaya yardım etmek için kullanılması gerektiğini dile getiren Space X bu üç şirketin önümüzdeki yıllarda ulusal güvenlik yüklerini başlatma garantisinin olmadığını belirtti.

Space X Haklı Çıkabilir!
Aradan geçen 8 ay sonra LSA ödüllerini protesto eden Space X adil bir şans istediğini dile getirirken Pentagon’un genel denetleme raporuna göre Space X’in LSA için ettiği protestonun haklı sebepler olabileceğini belirtiyor. Space X daha önce 2014 yılında da bu şirketlere karşı benzer bir dava açmıştı.

Anlaşılan o ki Amerika’da uzay projelerinde durum biraz kızışacak. Bunda kazançlı çıkan ise genel olarak ABD olacak. Ciddi bir rekabetin söz konusu olduğu Amerika’da uzay üzerine yapılan bilimsel çalışmalar, uzayı keşif konusunda dünyaya ışık tutuyor.

PAYLAŞ
Avatar
Akdeniz Üniversitesi Fen Fakültesi Matematik bölümü mezunu. Bilim, fizik, astronomi ve uzay teknolojileri ile ilgilenmektedir. Teknokarma.com gönüllü Bilim editörüdür. İletişim: seher@teknokarma.com

BİR CEVAP BIRAK