SpaceX, bir aydan fazla bir süreden sonra bu gece tekrar Florida’da uzay gemisinden roket fırlatmaya hazırlanıyor. Bu gece saat 11.28 den itibaren 4 saatlik zaman dilimi içerisinde Cape Canaveral Hava Kuvvetleri İstasyonundaki fırlatma rampasından yörüngeye bir iletişim uydusu sokmaya hazırlanıyor.Şirket roketin Atlantik Okyanusu’ndaki drone gemilerinden birine iniş yapması için çalılşmalar gerçekleştiriyor.

Bu gece indirilecek olan iletişim uydusu Kanada telekomünikasyon şirketi Telesat ve Hong Kong’un APT Uydu Co’su tarafından ortaklaşa işletilen Telstar 18 VANTAGE isimli uydudur.Uydu yaklaşık 32 saat sonra SpaceX tarafından dağıtılacak ve de kalkıştan 10 dk sonra Falcon 9’un dron gemisindeki açılan yere iniş yapacak.
Falcon 9 isimli roketin BLOCK 5 uçuşunun 5.sinin yapılması planlanıyor.Şirketin yaptığı bütün lansmanların amacı aslında uçuşlarda ihtiyaç duyulan geri dönüş süresini azaltarak şirketin kullanışlılığını tasarlayan sistemi yeniden dizayn edebilmektir.

Uçusu sewyretmek için geç kalanlar için SpaceX lansmandan 15 dk önce web yayınına girip izleyebileceklerini bildirdi.Lansmanın bu gece gerçekleşmemesi durumunda SpaceX 10 eylül pazartesi gecesi saat 11.28 de yeni bir pencere açarak izleyicilerle buluşacaklarını bildirdi.

PAYLAŞ
Avatar
Akdeniz Üniversitesi Fen Fakültesi Matematik bölümü mezunu. Bilim, fizik, astronomi ve uzay teknolojileri ile ilgilenmektedir. Teknokarma.com gönüllü Bilim editörüdür. İletişim: seher@teknokarma.com

BİR CEVAP BIRAK