Space-x uydulardaki görev yazılımını yenilemek için 16 mayıs perşembe günü yeniden başlatmayı ertelediğini duyurdu. Şirket görev planlaması sonucunda elde edilen sonuçları en iyi şekilde yerine getirmek istediklerini belirterek sistem üzerinde yeniden başlatmanın haftaya ertelendiğini belirtti. Space-x Ceo’su Elon Musk bu projenin şimdiye kadar gördüğü en zorlu proje olduğunu ve olabilecek en ayrıntılı şekilde üzerinde çalışıldığını belirtti.

Starlink Space-X’in belki de en zor mühendislik projesi olarak karşımıza çıkıyor. İki uydu grubunu yörüngeye yerleştirmeyi amaçlayan Space-X dünya üzerindeki milyonlarca kullanıcıya toplam 11.927 uydu ile internet erişimi sağlamayı hedefliyor. Küresel internet ağı oluşturmak gibi büyük bir projenin çalışmalarını yürüten Space-X uydulardan alınan sinyallerdeki gecikmeden kaynaklı daha düşük yörüngelerde takımyıldızları oluşturarak bu gecikmenin önüne geçmeyi hedefliyor. Bunu başarırsa küresel internet erişimi büyük ölçüde sağlanmış olacak.

Space-X, son yıllarda fazlaca ilgi uyandıran gelişmelerle karşımıza çıkarken, şimdi de çoklu uygu fırlatma operasyonu ile karşımıza çıkıyor. İsminden uzun bir süre daha bahsetmemiz mümkün olan Space-X’in uzaydaki incelemeleri merak uyandırıyor.

PAYLAŞ
Avatar
Akdeniz Üniversitesi Fen Fakültesi Matematik bölümü mezunu. Bilim, fizik, astronomi ve uzay teknolojileri ile ilgilenmektedir. Teknokarma.com gönüllü Bilim editörüdür. İletişim: seher@teknokarma.com

BİR CEVAP BIRAK