Diğer gezegenler için uzun yıllardır araştırma yapan NASA’dan Satürn hakkında yeni bilgiler geldi. NASA’nın daha çok Mars’ı hedef alarak oradaki yaşamı araştırması, yaşam olup olmadığı hakkında bilgi toplamasının yanı sıra diğer gezegenler hakkında da bilgi topladığı biliniyor. Satürn’de bunlardan bir tanesi. Güneşe en yakın 6. gezegen olarak bilinen Satürn aynı zamanda en büyük ikinci gezegen olma özelliğini de elinde bulunduruyor.

Yaşama Dair İzler Olduğu Tespit Edildi!
Satürn’ü inceleyen ve orada yaşam olup olmadığını bizlere yani NASA’ya ileten uzay aracı Cassini, Satürn’de okyanus olduğu ve bu okyanusun dip noktalarında bazı canlılık belirtileri olduğunu saptadı. Tabi bu belirtiler çok küçük belirtiler fakat değerlendirilme noktasında es geçilmeyecek bulgular diyebiliriz.

Yapılan açıklamada ise okyanusların dibinde görülen amino asitler. Onları oluşturan moleküller üzerinden yola çıkıldığı taktirde yaşamın olup olmadığını veya olabileceğini bulmak, çözümlemek daha da kolaylaşacaktır şeklinde yapıldı.

Bu tespitlerin ardından Mars kadar olmasa da Satürn’e de ciddi derecede bütçeler ayrılıp araştırmalar yapılacak gibi. Zira Satürn’deki bu belirtiler bilim dünyası tarafından ciddi bir ilgi görmüş durumda. Buzlu yapısı itibarı ile bir çok bilim insanının diğer gezegenlerden daha fazla ilgisini çekmesi de bu bulgulara olan ilgiyi arttırabilir.

PAYLAŞ
Avatar
Akdeniz Üniversitesi Fen Fakültesi Matematik bölümü mezunu. Bilim, fizik, astronomi ve uzay teknolojileri ile ilgilenmektedir. Teknokarma.com gönüllü Bilim editörüdür. İletişim: seher@teknokarma.com

BİR CEVAP BIRAK