Yapay zeka ile ilgili her geçen gün yeni gelişmeler teknoloji severlerin dikkatini çekiyor. Yeni bir haber ise Renault cephesinden geldi. Bilindiği üzere Fransız marka Türkiye ve dünyanın bir çok ülkesinde yoğun kullanılan markalardan biri. Renault, ülkemizde bir iletişim merkezi kurdu ve bu iletişim merkezinde yapay zeka da kullanılıyor. Yazılım sayesinde müşterinin sesinden anlam çıkartılarak görselleştiriliyor ve müşterinin o an ki duygu durumları anlaşılmaya çalışılıyor. Buna göre de müşteri hizmetleri, müşterilerine yardımcı oluyor.

MÜŞTERİ HİZMETLERİNDE YAPAY ZEKA!
Dünyanın en büyük otomotiv şirketlerinden biri olan Renault, değişik bir konuda yatırım gerçekleştirdi ve kurduğu iletişim merkezinde yapay zekâ ile ilgili bir yazılım kullanmaya başlayarak tüm dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. Bu yazılım sayesinde müşteri hizmetlerini arayan müşterinin duygu hali ortaya çıkıyor.

Duygu halini anlayabilen bu yazılım, duyguya anlam yükleyerek müşteri hizmetlerine yönlendirme yapıyor. Önemli bir yatırım gerçekleştiren Renault, müşteri hizmetleri konusunda çığır açan bir yenilik ile rakiplerinden bir adım öne geçmeyi başardı ve bu yazılımın ileri ki günlerde hangi otomotiv şirketlerinde kullanılacağı ise merak konusu.

PAYLAŞ
İbrahim
Ege Üniversitesi İİBF İşletme Yönetimi bölümü mezunudur. Özel bir GSM firmasında danışmanlık yapmaktadır. Teknokarma.com gönüllü teknoloji editörüdür. İletişim: ibrahim@teknokarma.com

BİR CEVAP BIRAK