Yeni çıkacak bir oyun konsolundan beklentiler her daim daha iyi grafikler, hız, depolama alanı vb gibi özellikler olmakta. Fakat Sony sadece sunulan performans değerleri için değil aynı zamanda platformun kullanıcıları arasında da en iyiyi sunmaya gayret ediyor. Yapılan yeni açıklama sizi şaşırtabilir. Çünkü “geriye dönük uyumluluk” olarak bahsedilen bir özellik sayesinde oyuncular farklı konsollar kullansa da aynı oyunda buluşabilecekler.

Aynı Oyunu Oynamak Mümkün Olacak!
Sony PlayStation oyun konsolu için beklenen atılım bildiğiniz üzere yeni çıkacak olan PS5. Henüz tarih verilmiş değil. Fakat özellikler bir bir aktarılmaya başlandı bile. Yeni duyurulan özelliklerden biri olan “geriye dönük uyumluluk” PS4 ile PS5 konsola sahip olanların bazı oyunları aynı anda karşılıklı oynamalarına müsade ediyor. Örneğin PES 2019 oyununu bir tarafta PS4, diğer tarafta PS3 konsola sahip olan kişi karşı karşıya oynayabilecek. Tabi oyunun da bunu desteklemesi gerekiyor. Sanıyoruz ki bundan sonra çıkacak oyunlar artık bu uygunluğu sağlayıp sağlamadığıyla da ilgi görecek. Sırf bu uygunluğu sağlayan yeni oyun serilerinin çıkması da mümkün.

PS4 Satışlarını Arttıracak Hamle!
Şuan bir çok kişi PS5 çıkacak beklentisi sebebiyle PS4 almaktan çekiniyor. Satın aldıktan sonra yeni sürümünün çıkması pek sevindirici olmayacaktır. Fakat iki platformun birbiri ile uyumlu olacak olması, PS4’e bakış açısını ciddi derecede değiştirebilir. Özellikle oyuncuların farklı sürüm ile oyun oynayabilmesi satın almaları arttırabilir. Bu özellik şimdiye kadar gelmesi beklenen özelliklerden biri olmadığını da belirtelim. Bu yüzden Sony açıkçası bir sürpriz yaptı diyebiliriz.

PAYLAŞ
Avatar
1984 Türkiye/ Amasya doğumlu olsa da Almanya'nın Bonn kentinde yaşamaktadır. Teknolojik gelişmeleri yakından takip eder ve incelemelerde bulunur. Tekno Karma'nın daimi editörlerindendir. İletişim: bunveren@teknokarma.com

BİR CEVAP BIRAK