Bu alanda çalışan uzmanlar bilgisayarların yapay zeka yardımıyla verilerin sonuçlarından aldıkları kararları askeri komutanlarına açıklayabilmeleri için çalışmalar yürütüyor.
Savunma Bakanlığı yaptığı açıklamalar doğrultusunda ABD silahlarına yönelik yapay zeka sistemilerine 2 milyar dolar gibi oldukça yüklü miktarda bir yatırım yaparak gelecekte savunma kolunda açık ara önde olmayı hedefledikleri duyurdu.

Savunma İleri Araştırma Projeleri Ajansı (DARPA) direktörü, Washington’da yapılan bir toplantıda Savunma sanayinin bu gelişiminin 60 yıllık tarihini büyük bir içtenlikle kutladığını belirtti.
Trump yönetimindeki savunma kolundaki yöneticiler asıl hedeflerinin Çin ve Rusya gibi askeri güçlerle daha iyi rekabet edebilmek için yapay zeka kullanımını askeri alanda daha fazla yoğunlaştırarak bütün rakiplerini alt etmek olduğunu belirtiyorlar.

DARPA yatırımı ile yeni F-35 savaş uçaklarının alım satımının trilyon doları aşması beklenmekle beraber bu yatırım Pentagon harcamalarının oldukça küçük bir kısmını oluşturuyor.AL programlarının 1940 lı yıllardan beri Manhattan projesi dahil olmak üzere ABD tarafından sürekli finanse edildiği ve bugün oluşan enflasyon ile beraber 28 milyar dolar değerinde olduğu belirtiliyor.

Savunma geliştiricisi Booz Allen Hamilton önlerindeki 5 yıllık savunma planları içinde 885 milyon dolarlık bir sözleşmeye imza attıklarını belirtiyor.Booz Allen Hamilton 5 yılıık plan içindeki amaçlarının bilgisayarların yapay zeka yardımıyla gördükleri resim içindeki nesneleri seçebilme özelliklerini geliştirmek amacıyla en büyük askeri AI projesi olan Project Maven için 2019 yılı içerisinde 93 milyon dolar finanse edeceklerini açıklıyor.

İnsanlara karşı acımasız bir şekide şiddet gösteren askeri silhların içine yapay zeka ile geliştirilmiş,analitik zekaları yoğun,oldukça önemli kararları verebilme özellikleri gelişmiş bilgisayarların konulması Project Maven projesine liderlik eden Google çalışanları için sorun olmuş ve Project Maven Google çaloışanlarının tepkisine yol açarak protestolara konu olmuştur.Google yaptığı açıklamada Haziran ayından sonra mevcut projenin süresinin biteceğini açıklamıştır.

Maven projesi Pentagon silah sistemi hedeflerini tanımakla beraber uçuş sırasında kendi başına ölümcül harekete geçen bilgisayar destekli programların henüz onaylanmadığını belirtmektedir.
Ağustos ayında yayınlanan Pentagon silah projesi raporuna göre şu anda insanların girdisinden bağımsız olarak kendi başına hareket edebilen ve karar alma mekanizmasına sahip özerk bir sisteme sahip olunmadığı belirtildi.

Pennsylvania Üniversitesi’nde profesör olan Michael Horowitz, bir röportajında insani özelliklere sahip karmaşık gerçekliğe uyyum sağlayamayan algoritmaların sialah sisteminde kullanılmasının öngörülemeyen sonuçlara sebep olabileceğini belirtmiştir.

AL sistemierinin ordu tarafından kullanılması Savunma Bilim Kurulu tarafından onaylanmıştır.Fakat bu araçların askeri sahada insanlardan daha hızlı hareket edebileceği olasılığı sebebiyle savaş alanında komutanlar tarafından makinelere güvenmenin zorluğu da açık bir şekilde belirtilmektedir.
DARPA AL araştırmalarına yatırım yapan tek Pentagon birimidir.Şu anda Trump yönetimindeki Savunma Bakanlığı AL araştırmaları ile ortak bir çalışma yürüterek Yapay Zeka Merkezi kurma ve güçlendirme amacı içindedir.

DARPA şu anda AL çalışmalarına yönelik 25 program geliştirmektedir.AL programlarının yapay zeka yardımıyla daha karmaşık ortamlardsa karar verme ve çalışma kapasitelerini arttırmak amacıyla temmuz ayı içerisinde her bir program için yaklaşık 1 milyon dolara yakın bağış yapılacağı duyuruldu.

PAYLAŞ
İbrahim
Ege Üniversitesi İİBF İşletme Yönetimi bölümü mezunudur. Özel bir GSM firmasında danışmanlık yapmaktadır. Teknokarma.com gönüllü teknoloji editörüdür. İletişim: ibrahim@teknokarma.com

BİR CEVAP BIRAK