Otonom bilindiği üzere çeşitli ulaşım araçlarının geleceğini bizlere bildiriyor. Sadece otomobil ve diğer ulaşım araçları değil, drone cihazlar için de öne çıkan otonom sisteme yeni bir özellik kazandırılmak isteniyor.

Bilindiği üzere otonom yani sürücüsüz araçlar için en büyük risk, kontrolden çıkması veya istenmeyen bir kazanın yaşanması. Bunun önüne geçmenin en iyi yolu ise örümcek hissinin otonom araçlara entegre edilmesi olacağı düşünülüyor. Örümcekler bildiğiniz gibi tüm vücudu çevreleyen ayaklara sahiptir. Otomobillerdeki otonom sistemini düşündüğümüzde otomobili çevreleyen bir sistem kurulması halinde aracın çevreden korunması ve kaza yapması daha da zor olacaktır. Nitekim sensörler ile yapılmaya çalışılana konu da bu.

SENSÖR YAPISI DEĞİŞEBİLİR!
Şimdiye kadar sensörler belirli noktalara entegre edilmiş vaziyetteydi. Geliştirilmek istenen otonom teknolojisinde ise sensör sistemi değişecek. Değişim ile yeni eklenecek sensörler örümcek hissi ile aracın zarar görmesini ve kaza yapmasını engelleyecek.

Tabi örümcek hissinde tek detay vücudu çevreleyen koruma değil. Aynı zamanda gerçek örümceklerin incelenerek ona benzer davranışların otomobillere entegre edilmeye çalışması öne çıkıyor. Nasıl mı? Örümceğin herhangi bir bacağına temas eden av, nesne veya rüzgar şiddeti örümceği harekete geçirmekte. Fakat şiddetin yoğunluğuna göre harekete geçme ve örümcekğin bacağında bulunan tüylerin titreme şiddeti aynı etkide değildir. Ve bu etkinin şiddetine göre örümcek hareket etmekte. Bu ince duyarlılığın otonom araçlara entegre edilmeye çalışıldığı aktarılırken, bu özellik araçlarda güvenliği daha üst seviyeye çıkarmak için önemli bir adım olacak.

PAYLAŞ
İbrahim
Ege Üniversitesi İİBF İşletme Yönetimi bölümü mezunudur. Özel bir GSM firmasında danışmanlık yapmaktadır. Teknokarma.com gönüllü teknoloji editörüdür. İletişim: ibrahim@teknokarma.com

BİR CEVAP BIRAK