Yeni çıkan One Plus 7 Pro’nun en önemli özelliklerinden biri üçlü optik zoomdur. Fakat yakın bir zamanda bu özelliğin gerçeği yansıtmadığı ortaya çıktı. One plus’ın küçük bir hile çevirdiği ortaya çıktı. One Plus 7 serisinin Pro modelinde üçlü bir kamera yerleştirilmiştir. Bu kamera üçlü optik zoom yapan bir telefoto lense sahip. Fakat bu aslında teknik açıdan doğru değildir. Çünkü 2.2x zoomdur.

Reddit Kullanıcıları Farketti!
Rakipiz bir model olan One Plus 7 Pro’nun bu özelliğini ilk olarak Reddit kullanıcıları keşfetti. Portre modunda da kullanılabilen telefoto lensi kullanabilmek için akıllı telefonun kamerasında normal moddan portre moda geçiş yaparken üçlü büyütmeyi ayarlarsanız portrenin görünür alanı daha geniş olur. Portre modunda çekilen fotoğraflar sadece alan olarak geniş değil aynı zamanda yüksek çözünürlüğe sahiptir.

Aslında kullanılan bu yöntem tipik dijital zoom olayından biraz daha farklıdır. One Plus 7 Pro görüntüyü yazılım tarafından ölçeklendirmez. Daha düşük bir çözünürlüğe sahip olabilir fakat dijital zoom gibi kayıp değildir. Lenslerin odak uzaklığının farklılık göstermesi nesnelerin farklı bir temsiline yol açar. Yapılan açıklamada OnePlus Android Police sensörün farklı modlarda farklı şekilde kullanıldığını açıkladı.

Kameranın çok fazla önemsendiği bir dönemde One Plus 7 Pro’daki bu aldatmaca biraz hayal kırıklığına sebebiyer verecek olsa da çok fazla bu konuya takılmamanızı öneririz. Netice itibarı ile fazlasıyla iyi bir cihaz olduğu aşikar.

PAYLAŞ
İbrahim
Ege Üniversitesi İİBF İşletme Yönetimi bölümü mezunudur. Özel bir GSM firmasında danışmanlık yapmaktadır. Teknokarma.com gönüllü teknoloji editörüdür. İletişim: ibrahim@teknokarma.com

BİR CEVAP BIRAK