Plastik, doğa açısından büyük tehlike arz eden ve yok olma süresi oldukça uzun yıllara tekabül eden bir atık. Nitekim Çin, bu konuyu ele alarak farklı bir araştırma girişiminde bulundu. Projenin başlangıç noktası, plastik atıkların çevreye ve doğaya nasıl zarar verdiği. Ya da doğaya olan etkisi de diyebiliriz. Çin’in son yıllarda bilimsel konular üzerinde yaptığı araştırmalardan bir tanesi olan bu araştırma yeni bilgilerin edinilmesine sebep oldu.

Okyanuslardaki Tehlike!
Plastik atıklar en çok tatil bölgelerinde, terk edilmiş yerlerde veya deniz kıyılarında görülüyor. Nitekim ıssız bir adada olsanız bile deniz kıyısına vurmuş plastik materyaller ya da şişeler görmeniz mümkün. Peki hep kıyıya mı vuruyor dersiniz? Hayır.

Çin, araştırmalarına ilginç bir noktadan başlayıp okyanusların en derin noktalarında plastik olup olmadığını araştırdı. Nitekim sonuç korkunç düzeydeydi. Çünkü okyanusun dip noktalarında çok sayıda plastik atık olduğu görüldü. Bazı bölgelerde alabildiğine fazla görülen plastik atıklar, su altında büyük bir kirlilik yaratıyor. Aslında bu bulguya rastlamadan önce bilim insanlarının plastikler üzerine yaptığı bir açıklamada plastik atıkların çoğunun denizlere atıldığını bildirmişti. Nitekim Çin’in bu araştırmasında bu açıklamanın da etkisi olmuş olabilir. Atıkların su altı canlılarının canını da tehlikeye atıyor. Fakat temizlenmesi pek de kolay değil. Dünyanın kara bölgelerinin bile temizliğinin tam olarak yapılamaması, su altındaki temizlemenin çok daha zor olduğunu gösterir nitelikte. Bu araştırma ise su altı temizliği için bir adım olur mu bilinmez fakat kirlilik adına insanların ciddi derecede sorgulama yapması gerektiğinin bir göstergesi.

PAYLAŞ
Avatar
Akdeniz Üniversitesi Fen Fakültesi Matematik bölümü mezunu. Bilim, fizik, astronomi ve uzay teknolojileri ile ilgilenmektedir. Teknokarma.com gönüllü Bilim editörüdür. İletişim: seher@teknokarma.com

BİR CEVAP BIRAK