NASA’nın tam 12 yıl önce fırlattığı uzay aracı için rota değişti. Bu günlerde ismi gündeme gelmiyor olsa bile NASA, NASA New Horizons ismini verdiği uzay aracı için yeni bir program yapmış durumda. Program, uzay aracının yeni rota programı da diyebiliriz. Çünkü New Horizons farklı bir rotaya doğru yola çıkmış durumda.

3500 Kilometrelik Yolculuk!
New Horizons’un yeni yolculuğunun tam 3500 kilometrelik bir mesafeye tekabül ettiği bildirilirken, hedef ise Ultima Thule olduğu açıklandı. NASA’nın uzay aracını kontrol ederek yeni bir yön vermesi ise Aralık ayı başından bu yana devam ediyor. Nihayet Ultima Thule yönüne doğru yolculuğa çıkması sağlanan New Horizons, yolculuk sonrasında Ultima Thule için mükemmel görüntüler alacak. Bu görüntüler tarih boyunca elde edilmiş en yakın görüntüler olma özelliğine sahip olacak.

New Horizons’un bu yolculuğu tamamlaması ise zaman alacak. 3500 kilometrelik yolun sona ermesi 2019 yılı içerisinde gerçekleşecek. NASA bu konuda tam tarih vermezken, tahmini olarak yılın altıncı ayında görev tamamlanacak.

PAYLAŞ
Avatar
Akdeniz Üniversitesi Fen Fakültesi Matematik bölümü mezunu. Bilim, fizik, astronomi ve uzay teknolojileri ile ilgilenmektedir. Teknokarma.com gönüllü Bilim editörüdür. İletişim: seher@teknokarma.com

BİR CEVAP BIRAK