Kanser tehisi bilindiği gibi şüpheli kişilerde kan testi ile yapılabiliyor. Tabi tek bir testin yeterli olmama ihtimalinin de kuvvetli olduğunu biliyoruz. Bu sebeple kanser şüphesi duyulan kişiler için çok sayıda testin yapılması gerekmekte. Testler bir çok kişi açısından zahmetli görülüyor. Ve bu sebeple test yaptırmayı ihmal eden binlerce kişi hala kanser olduğunu bilmiyor.

YENİ TEST YÖNTEMİ!
Yeni buluş ise kanser testinin çok daha kolay şekilde yapılmasını sağlıyor. Buluş Cambridge Addenbrooke’s Hastanesi tarafından sağlandı. İngiltere’deki hastanede kişinin nefesi incelenerek kanser olup olmadığı saptanabiliyor. Açıklamada şimdiye kadar 1500 kişi için test yapıldığı ve doğru sonuç verdiği bildirildi.

İnsanların daha kolay test yapmasını sağlayacak buluş aynı zamanda ülke ekonomisine de katkı sağlayacak. Yapılan hesaplamalara göre İngiltere Sağlık Bakanlığı bu buluş sayesinde 245 milyon pound yıllık gider tasarrufu sağlayacak.

Tabi insanlar üzerindeki etkisi de pozitif yönde olacak. testin kolay yapılabilirliği sayesinde yılda 10 bin üzerinde kişinin erken teşhis ile hayatta kalması mümkün görülüyor.

PAYLAŞ
Avatar
Akdeniz Üniversitesi Fen Fakültesi Matematik bölümü mezunu. Bilim, fizik, astronomi ve uzay teknolojileri ile ilgilenmektedir. Teknokarma.com gönüllü Bilim editörüdür. İletişim: seher@teknokarma.com

BİR CEVAP BIRAK