NASA gelişen teknolojinin hızına ulaşmak amacıyla ay topraklarını daha fazla araştırabilmek adına 11 teknoloji şirketi ile anlaşma sağladı. Büyük çapta bir proje olacağa benzeyen ay topraklarını araştırma konusunda 11 özel şirketin arasında oldukça güçlü şirketler de bulunuyor. Bu 11 özel Amerikan şirketi arasında Elon Musk’un Space-X’i , Jeff Bezos’un Mavi Kökenli ve Amerika’nın bu konuda çalışan en eski uzay şirketlerinden Boeing ve Lockheed de bulunuyor. Böylesine heyecan verici olan yüksek maliyetli projede Aerojet Rocketdyne, Dynetics, Masten Uzay Sistemleri, Northrop Grumman Yenilik Sistemleri, OrbitBeyond, Sierra Nevada Corporation ve SSL gibi dev uzay şirketleri de yerini almış durumda.

Projede yer alan 11 şirkete Ay yüzeyine iniş için gerekli malzemeler,ptoansiyel araçları incelemek ve yakıt ikmali yapmak için çeşitli görevler veren NASA bu 11 şirketin bu projeden toplamda 45.5 milyon dolarlık pay alacağını belirtti. NASA aynı zamanda projede yer alan bu şirketlerin toplam maliyetin %20 sini ödemek zorunda olacaklarını belirterek ,projeden elde edilen karın yapılan ödeme ile orantılı olacağının altını çizdi.

NASA’daki insan ay araştırmalarının kordinasyonunu sağlayan Marshall SMITH ,11 özel şirketin 2024 yılına kadar insanlı aya iniş projesinin tasarımlarını tamamlayacaklarını ve NASA’nın bir an önce Ay yüzeyine inip insanlı iniş sistemlerinin etkili ve amacına ulaşma konusunda ne kadar kullanışlı olduklarını incelemek için sabırsızlandıklarını belirtti.

Next Step Seçeneği!
Marshall SMITH Ay yüzeyine insanlı iniş için hazırlanan projede yer alan 11 özel şirketin bir an önce çalışmalarına başlamaları ve hızlı şekilde dönüt alabilmeleri Çin pazarlık aşamasında olan bir sözleşme ödülü olduğunu da belirtti.

NASA insanlı iniş sistemi formülasyonu yöneticisi Greg Chavers ,Nasa’nın hedeflerine bir an önce ulaşması için sözleşme aşamasında pazarlık payı konusunun hızlandırıldığını,fakat bu aşamada aynı zamanda bu 11 özel şirketin bir an önce çalışmalarına başlamaları için Next Step isimli bir öneri düzenlediklerini belirtti. Next Step seçeneği ile çalışmalardan daha hızlı dönüt almayı bekleyen NASA Nisan ayında Ay yüzeyinde entegre bir Amerikan ülkesi kurabilmek için bu 11 özel şirketle bir ekip oluşturacaklarını belirtti.

Uzay ajansı NASA bu yaz 2024 yılında gerçekleştirilecek insanlı Ay yüzeyine iniş ile ilgili bu yaz yapılan çalışmalar ile ilgili açıklamada bulunacağını belirtti. NASA’nın bu proje ile elde etmek istediği en önemli hedef Ay yüzeyine gönderilen astronotların güvenli bir iniş ve güvenli bir dönüş için en hızlı ve kesin çalışan sistemi geliştirmektir.

PAYLAŞ
Avatar
Akdeniz Üniversitesi Fen Fakültesi Matematik bölümü mezunu. Bilim, fizik, astronomi ve uzay teknolojileri ile ilgilenmektedir. Teknokarma.com gönüllü Bilim editörüdür. İletişim: seher@teknokarma.com

BİR CEVAP BIRAK