NASA, 2020’de gerçekleşecek görevde kilit bir rol oynayan Mars 2020 aracının testlerine başladığını açıkladı. Mars 2020 için NASA tarafından yapılan çalışmaların tam gaz devam ettiği açıklandı. Yapılan açıklamaya göre Mars 2020 üzerinde şimdiye dek yapılan testlerin hepsinin olumlu olduğu açıklandı ve araç üzerinde çalışmaların da devam ettiği bildirildi. ST1 adı verilen bu testlerin iniş, yön verme ve kurulum gibi özellikler üzerinde testler gerçekleştiği açıklandı. Jet Propulsion laboratuvarlarında yapılan bu test de şimdilik kötü bir aksilik yaşanmadığı ve testlerden olumlu sonuçlar alındığı bildirildi.

Mars 2020’nin Görevi Hayat Belirtisi Aramak
Mars 2020 Mars’a indirilecek ve buradaki en önemli görevi hayat belirtisi aramak olacak. Bunun yanı sıra yüzeyde de örnekler toplayarak Mars’da ki bilimsel çalışmalar daha da hız ve gerçeklik kazanacak. X-bandı radyo iletimi iletişim için kullanılacak olan teknoloji olacak ve testlerde bu teknoloji üzerinde de testler yapılıyor. Şuan için devam eden test ise, araç düşük bir sıcaklık ile karşılaşır ise nasıl tapki vereceği üzerine.

PAYLAŞ
Avatar
Akdeniz Üniversitesi Fen Fakültesi Matematik bölümü mezunu. Bilim, fizik, astronomi ve uzay teknolojileri ile ilgilenmektedir. Teknokarma.com gönüllü Bilim editörüdür. İletişim: seher@teknokarma.com

BİR CEVAP BIRAK