NASA, şimdiye kadar hiç olmadığı kadar kötü bir yaklaşım sergiledi. Cinsiyet ayrımcılığı yaptığı düşünülen NASA, büyük bir kitle tarafından tepki gördü. 29 Mart’da bir astronot ekibi uzay da bir yürüyüş gerçekleştirecekti; ama bu yürüyüş sadece kadın astronotlardan oluşacaktı. NASA, bu projeyi iptal ettiğini açıkladı. Sebebi ise herkesçe tepki gördü.

NASA, Mart ayının başında sadece kadınlardan oluşan bir ekibin uzay yürüyüşü gerçekleştireceğini bildirmişti ve bu haberin arkasından çok kısa bir süre geçti ki NASA, bu projenin gerçekleşmeyeceğini ve projeyi iptal ettiğini açıkladı. Kadın ekip 7 saat boyunca bir yürüyüş gerçekleştirecekti ve en son geçen yıl değiştirilen piller değiştirilecekti.

Uygun Astoronot Kıyafeti Yok!
NASA’nın yaptığı açıklamaya göre, McClain ile Christina Koch aynı bedene sahipler ve ikisinin de Medium kıyafetler giymesi gerektiği; buna bağlı olarak da sadece tek bir medium kıyafetinin yetiştirilebileceği açıklandı. Bu sorundan dolayı da bu projenin askıya alındığı yetkililerce açıklandı. Christina Koch, McClain olmadan bir erkek astronot ile bu yolculuğa çıkacak. Christina Koch, uzay yürüyüşünü gerçekleştirilebilmesi halinde “uzayda yürüyüş gerçekleştiren 14. Kadın” unvanını da alabilecek.

PAYLAŞ
Avatar
Akdeniz Üniversitesi Fen Fakültesi Matematik bölümü mezunu. Bilim, fizik, astronomi ve uzay teknolojileri ile ilgilenmektedir. Teknokarma.com gönüllü Bilim editörüdür. İletişim: seher@teknokarma.com

BİR CEVAP BIRAK