NASA ağ geçidi diye tanımladığı istasyonun parçasını üretmesi amacıyla Maxar Technologies’i seçti. Ay Geçidi, NASA’nın Ay’ın yörüngesinde oluşturmak istediği yeni bir uzay istasyonu olarak tanımlanmakta. Ay yüzeyine inen ve burada araştırmalar yapan astronotlar için bir karakol görevi görecek olan istasyon, astronotlar ay yüzeyine indikten sonra Dünya’ya geri dönmeden önce Ağ Geçidi’ne uğrayacaklar.

Tercihini Maxar’dan Yana Kullandı!
Maxar ise Ay geçidinin itici gücü olarak bilinen parçanın yapım aşamasında rol alacak. Ağ geçidinin tamamına elektrik sağlamak amacıyla geçit güneş panelleri ile donatılacak. Ayrıca Ağ geçidinin Güneş’in yörüngesindeki konumunu korumak ve farklı yörüngelere taşımak amacıyla güçlü iticileri olacak. Uzay aracını itmek için kimyasalları kullanmak yerine Güneş panelleri tarafından üretilen elektrik enerjisi ile uzay istasyonunun hareket ettirilmesi planlanıyor.

NASA’ya göre güneş panellerinin ürettiği elektriğin itici gücü ile oluşturulan teknik normal bir pervanenin ihtiyaç duyduğu yakıttan 10 kat daha az itici gerektiriyor. Bu kimyasal enerjileri elde etmek için haddinden fazla enerji ve yakıt harcandığı için yeni geliştirilen bu teknik oldukça tasarruflu görünüyor. Bilindiği üzere Maxar uzun yıllardır büyük iletişim uyduları üretiyor. Ağ geçidinin itici gücü ile Nasa 2024 yılında bir erkek ile bir kadın astronotu Ay yüzeyine indirmeyi hedefliyor.

PAYLAŞ
Avatar
Akdeniz Üniversitesi Fen Fakültesi Matematik bölümü mezunu. Bilim, fizik, astronomi ve uzay teknolojileri ile ilgilenmektedir. Teknokarma.com gönüllü Bilim editörüdür. İletişim: seher@teknokarma.com

BİR CEVAP BIRAK