İnternette aradığımız her şeyi Google üzerinden sorguladığımız şu zamanda Google’ın mobil kullanımda önemli iki değişikliğe gideceği bildirildi. Sadece mobil kullanımda geçerli olacak iki yeni değişiklik çok büyük farklılıklar yaratmasa da dikkatinizden kaçmayacak. Özellikle sık şekilde arama yapıyorsanız değişikliği mutlaka fark edeceksiniz.

İki Yeni Düzenleme!
Değişikliğin ilki, sitelerin ikonunun aramalarda yer alması. Web sitelerde kullanılan tarayıcıda site ikonu bulunmaktadır. Webmaster diliyle buna favicon denmektedir. Favicon şimdiye kadar sadece tarayıcıların barında site isminin başında görüntüleniyordu. Bundan sonra arama motorlarında site isminin başında görünecek. Bu sayede sitelerin arama motorunda tanınması çok daha etkin olacak. Bu aynı zamanda favicon kullanımını da arttıracak. Günümüzde hala milyonlarca site favicon kullanmıyor. Bu değişiklik sonrası site yazılımcıları değişkliğe gidecektir.

İkinci değişiklik ise reklam gösterimleri ile alakalı. Bildiğiniz üzere google arama motoruna siteler reklam verebilmekte. Bu reklamların başında reklam ibaresi olduğunu bildiren AD yazılı bir simge yer alıyor. Advertisement yani reklam anlamına gelen bu simgenin rengi artık yeşil değil siyah olacak. Peki Google neden bu değişikliği yaptı? Reklamların algılanmasını düşürecek olan bu özellik aslında bir reklam politikası diyebiliriz. Google, sanıyoruz ki reklam ile arama sonuçlarının daha bütünleşik halde olmasını istiyor. Bu da reklam verenlerin sayısını arttıracak bir gelişme.

Arama motorunda ara ara böyle yenilikler yapan google, reklamlara yönelik de sık şekilde çeşitli güncellemeler yapmakta. Bu son değişiklik ise kullanıcı ve reklamveren dostu bir düzenleme olarak bakılabilir.

PAYLAŞ
Avatar
Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Fizik bölümü mezunudur. Özel bir kurumda proje yönetim başkanlığı yapmaktadır. Aynı zamanda Teknokarma.com teknoloji editörüdür. iletişim: alper@teknokarma.com

BİR CEVAP BIRAK