Uzman matematik profesörlerinden oluşan bir ekip milyon dolarlık matematik sorusunu çözmeye bir adım daha yaklaştı. 160 yaşındaki milyon dolarlık matematik sorusu sayı teorisi üzerine kurulu bir soru. Sayı teorisi alanında bu alanın alt dallarına ait bir kaç soruyu daha çözmeyi başaran matemaik ekibi bu soruya yanıt verebilecek eski bir yöntemi yeniden ortaya koydu. İşte bu sorunun cevabı matematiğin ünlü hipotezi olan Riemann hipotezinin içinde yatıyor.

Her Soruya Milyonluk Ödül!
Riemann hipotezi matematiğin temeli için oldukça gerekli ve önemi oldukça fazla olan bir varsayımdır. Bir çok matematiksel düşüncenin temelini oluşturan Riemann hipotezinin can alıcı noktası kimse hipotezin doğru olup olmadığını bilmiyor. 2000 Yılından bu yana öne çıkarılan 7 milenyum sorunundan biri olan Riemann hipotezinin doğruluğunun kanıtı ucu açık olan sorulardan biri haline geldi ve soru başına milyon dolarlık ödül koyuldu.

Aslında Riemann hipotezi matematiğe uzak insanlar için açıklaması oldukça zor bir hipotezdir. Fakat bunu en basit dille şu şekilde ifade edebiliriz. Riemann zeta fonksiyonu soyut bir matematik ifadesidir. Arka arkaya gelen asal sayıların bir süre sonra ne kadar sıklıkla karşımıza çıktığı ile ilgili olan hipotezin doğruluğunu kabul ettiğimiz takdirde aslında çözülemeyen bir çok matematik sorusunu da Riemann hipotezi yolu ile ispatlamış oluyoruz. Fakat asıl sorun bu soruları ispatlarken kullandığımız Riemann hipotezi ya doğru değilse? İşte matematikçilerin son zamanlarda kaydettiği aşama bu hipotezin doğruluğunu ispat etmeye yönelik. Bunu başarabildikleri takdirde çözülemeyen milyon dolarlık matematik soruları çözülebilecek.

PAYLAŞ
Avatar
Akdeniz Üniversitesi Fen Fakültesi Matematik bölümü mezunu. Bilim, fizik, astronomi ve uzay teknolojileri ile ilgilenmektedir. Teknokarma.com gönüllü Bilim editörüdür. İletişim: seher@teknokarma.com

BİR CEVAP BIRAK