Amerika Birleşik Devletlerinde uzmanların araştırmalarına göre kuş besleyen insanlarda farklı özelliklerin ortaya çıktığı açıklandı.
Ülkemizde kuşlar için evler yapmak ve kuşları beslemek oldukça yaygın; ama ABD’de olduğu kadar değil. Bu ülkede evlerin büyük bir çoğunluğunda kuş evleri ve yemlikler bulunuyor. Ülkede sadece kuşlar için harcanan paranın 4 Milyar Dolar civarında olduğu belirtiliyor.

KORUMACI YAKLAŞIM KENDİNİ GÖSTERİYOR!
1176 katılımcı ile gerçekleşen deney de, kuş besleyenlerin hangi kuş olursa olsun o kuşlara karşı korumacı bir tavır takındığı açıklandı. Bahçelerinde kuşlara zarar verebilecek atmaca türü vahşi kuşları gördüklerinde, kuşların evlerini daha korunaklı hale getirme eğilimlerinin de fazla olduğunu gözlemlendi.

İnsanların hasta bir kuş gördüklerinde ise kendilerini kötü hissettiği ve kuş kafeslerinin temizliğinin yapılması yada ilaç alınması gibi faaliyetler içine girdiği de yapılan araştırmada çıkan sonuçlar arasında. Bahçesinde bir kedi gören ev sahibi bu duruma kızabiliyorken, bir kuş görmesi halinde onlara karşı korumacı yaklaşım içine girebildiği de araştırmanın sonuçlarından.

PAYLAŞ
Avatar
Akdeniz Üniversitesi Fen Fakültesi Matematik bölümü mezunu. Bilim, fizik, astronomi ve uzay teknolojileri ile ilgilenmektedir. Teknokarma.com gönüllü Bilim editörüdür. İletişim: seher@teknokarma.com

BİR CEVAP BIRAK