Akıllı telefonlara entegre edilen parmak izi okuyucu özelliği, şifreleme yöntemi ile telefon kilidi koymayı unutturdu. Fakat ilerleyen zaman içerisinde ön kısmın tamamen ekrandan oluşan tasarımların öne çıkması, parmak izi okuyucu özelliğinin yeri konusunda çeşitli düşüncelerin oluşmasına sebep oldu. Bir çok marka ve modelde parmak izi okuyucular cihazların arka kısmında yer alıyor. Apple ise bu düşünceyi çok onaylamıyor olsa gerek yeni bir patent alarak 2019 yılında çıkaracağı yeni modelinde yer vermesi bekleniyor.

EKRANA ENTEGRE EDİLİYOR!
Edinilen bilgilere göre Apple, yeni iphone telefonda parmak izi okuyucusunu ekranın altına entegre edecek. Yani daha önceki modellerde ön kısmın alt orta yerinde bulunan parmak izi okuyucu yine aynı yerde konumlandırılacak. Aradaki fark ise dokunmatik ekrana entegre edilmesi. Böylece parmak izi koruyucu led panele gizlenmiş olacak. Hem daha şık hem da daha yeni bir teknoloji ile çevrelenmiş olacak yeni İphone için ortaya atılan iddialardan öte bu özellik, muhtemelen kesin olarak telefonda yerini alacak.

Apple ayrıca yeni modellerde güvenlik sistemini tek bir özelliğe bağlı değilde birden fazla ikili güvenlik sistemiyle kullanması bekleniyor. Bu konu üzerinde çalışmalar yürüten Apple mühendislerinin geliştireceği yeni özellikler şu sıralar oldukça fazla merak uyandırıyor.

Rakip markalar ise Apple’ın üzerinde çalıştığı dokunmatik ekrana gizlenmiş parmak izi okuyucusunu taklit edebilir. Hatta bu iddianın ortaya atılmasıyla birlikte Huawei, Xiaomi ve benzeri uzak doğu markaları Apple’dan daha hızlı davranarak bu özelliği sunarlarsa şaşırmayın.

PAYLAŞ
Avatar
Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Fizik bölümü mezunudur. Özel bir kurumda proje yönetim başkanlığı yapmaktadır. Aynı zamanda Teknokarma.com teknoloji editörüdür. iletişim: alper@teknokarma.com

BİR CEVAP BIRAK