Henüz erken olsa da gözler şimdiden Apple’ın yeni telefonu olacak olan iPhone 11 özelliklerinde. Her yıl yazın sonu son baharın başlangıcında etkinlik düzenleyerek adeta mobil cihaz teknolojisini bir adım öteye götüren Apple, bu yıl da benzer şekilde davranış sunacak. Tanıtımına yaklaşık 4 ay gibi bir süre olsa da iPhone 11 hakkında her gün bir yeni bilgi ortaya çıkıyor. Ve sızıntı bilgiler oldukça gerçekçi. Son edinilen bilgilere göre ise telefonun Face ID özelliğinin iyileştirildiği ve 3 arka kameraya sahip olacağından bahsediliyor.

Geniş Açıdan da Tanıyabilecek!
Face ID’nin eleştirilen yanlarından biri mesafe. Eğer telefonu yeterli mesafeye getirmiyorsanız telefonun sizi tanımasında problemler ortaya çıkabilmekte. Telefonda Face ID özelliğine sahip olanlar ise telefona bir bakış atmaları halinde ekranın açılmasını istiyor. Bu oldukça fantastik bir özellik olsa da zor değil. Nitekim Apple bunun üzerine çalışmalarını sürdürüyor. Sürdürmekle kalmamış başarmış da diyebiliriz. Çünkü iPhone 11’de Face ID artık geniş açıdan da yüzünüzü tanıyabilecek.

3 Kameraya Sahip!
Son zamanlarda kamera sisteminde büyük değişiklikler yaşanıyor. Yeni cihazların neredeyse tamamı arkasında 3 kamera kullanıyor. Bir dönem çift kamera bile ilgi uyandırabilirken şimdi çift kamera çok ilgi çekmiyor. Gözler ise 3 kameralı telefonlarda. Neden üç diye sorguladığınızı anlar gibiyiz. Fakat fotoğraflardaki derinlik ve diyaframı daha iyi ayarlayabilmek için 3 kameranın sunmuş olduğu performans gerçekten büyüleyici. Nitekim Apple’da yeni modelinde 3 kamera kullanacak.

Kameraların kaç MP değerlere sahip olacağı ise bilinmiyor. Fakat tahmin yapmak gerekirse Apple’dan 20-30 MP çözünürlüğe sahip kamera kimse beklemesin. Çünkü Apple tercihini düşük MP sunup iyi optimizasyon yaparak kullanıcılara aktarıyor. Günümüzde yüksek MP olan fakat yeterli performansı sunmayan çok sayıda telefon görmek mümkün. Apple bu konuda en iyi optimizasyonu yapan markalardan biri. Bu sebeple yine aynı düşünceyi uygulayarak iyi performansı düşük MP ile sunacaktır.

PAYLAŞ
Avatar
Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Fizik bölümü mezunudur. Özel bir kurumda proje yönetim başkanlığı yapmaktadır. Aynı zamanda Teknokarma.com teknoloji editörüdür. iletişim: alper@teknokarma.com

BİR CEVAP BIRAK