IOS kullanıcıları bu günlerde oldukça heyecanlı. Bilindiği üzere Eylül ayı içerisinde Apple lansmanı gerçekleştirilecek. Tarih ise 12 Eylül olarak bildirildi. 12 Eylül’e dair ciddi bir merak söz konusu. İşletim sisteminin güncellenecek olması, yeni cihazlara dair tanıtımlar gibi bir çok önemli konu Apple’ın 2018 Eylül lansmanında yapılacak. Bugün ise IOS 11 sürümü kullanıcılarına IOS 12 için bir bildirim gönderilmiş durumda. Bu bildirim ciddi bir heyecan yaratmış durumda. Çünkü, lansmanda yapılacak tanıtım öncesinde gelen bu güncelleme bir çok özelliğin de habercisi durumunda.

YENİ ÖZELLİKLER DUYURULDU!
IOS 12 güncellemesinin bildirilmesi üzerine bazı özellikler açık şekilde duyuruldu. Öncelikle belirtelim ki hala IOS 12 güncellemesi almadıysanız yazılım güncelleme bilgilerini kontrol etmenizi tavsiye ederiz. Güncellemenin yeni gönderilmesi sebebiyle size ulaşmamış olabilir fakat kısa zamanda tarafınıza yeni güncelleme ulaşacaktır.

Gelelim IOS 12’de şimdiden belli olan özelliklere. Yenilik ekranında hız odaklı bir güncelleme olduğu yazmaktadır. Fakat tek başına böyle bir güncelleme olması hayal kırıklığı yaratırdı. Bu sebeple mutlaka farklı özellikler de yer alıyor. Bunların başında gruplandırılmış bildirimler dikkat çekiyor. Peki gruplandırılmış bildirimin anlamı ne? Örneğin whatsapp üzerinden çok sayıda mesaj aldığınızda hepsini ayrı kutucuklar halinde görüyorsunuz. Artık bunlar tek bir kutucuk halinde görüntülenecek. Aşağıdaki resim sizin için açıklayıcı olacaktır.

Bu özellik bazılarınızın hoşuna gitmeyecektir. Çünkü whatsapp üzerinden gelen mesajları tek tek ayrı kutucuklarda görüntüleyen işletim sistemi sayesinde Whatsapp’a girmeden tüm mesajlar okunabiliyordu. Şimdi ise Apple’da bu durum mümkün olmayacak. Haliyle karşı tarafın göndermiş olduğu mesajların tamamını Whatsapp’a giriş yapmadan okuyamayacaksınız.

Şimdilik belirtmiş olduğumuz yeniliklerin dışında öne çıkan bir detay yer almıyor fakat 12 Eylül itibarı ile IOS 12’ye bakış açımız değişebilir.

PAYLAŞ
İbrahim
Ege Üniversitesi İİBF İşletme Yönetimi bölümü mezunudur. Özel bir GSM firmasında danışmanlık yapmaktadır. Teknokarma.com gönüllü teknoloji editörüdür. İletişim: ibrahim@teknokarma.com

BİR CEVAP BIRAK