Günümüz bilgisayarları uçakla yarışıyor desek yanlış olmacak. Çünkü gerek AMD gerek Intel cephesinden üretilen en yeni işlemciler über boyutta performans sunuyor. Son olarak Intel’in bugün yapmış olduğu tanıtım etkinliğine mükemmel performans sunan işlemci tanıtıldı. Bu işlemci şimdiye kadar üretilmiş işlemciler arasında en yüksek verimliliği sağlayan işlemci olarak öne çıkıyor. Bu sadece sözde değil, yapılan testle de doğrulanmış durumda.

5 GHz’de Çalışıyor!
İşlemci tarihine baktığımızda bundan 15 yıl geriye gidersek 233 GHz işlemcili bir bilgisayara muazzam gözle bakılıyordu. Ardından Intel’in Pentium serisiyle bir anda ivme alan marka yükselişini günümüze kadar taşıdı. Gelinen son noktada ise 8 çekirdekli 5 GHz işlemci bulunuyor. İşlemcinin tam ismi Core i9-9900KS şeklinde bildiriliyor. Aslında bu isme pek yabancı sayılmazsınız. Core i9-9900K işlemcisinin geliştirilmiş versiyonu diyebiliriz. Fakat bu geliştirme çok geçiştirilecek düzeyde değil. 8 Çekirdeğin tamamının da 5 GHz ile çalışabilmesi, üstün bir verimlilik sağlayacağının kanıtı. Bir önceki modele göre arada turbo ve temel frekans değerlerinde farklılık bulunuyor.

Fiyat Açıklanmadı!
Tanıtıma ilgi yüksekti. Beklentileri fazlasıyla karşılayacak olan bu işlemci kadar fiyatı da merak edildi fakat maalesef fiyat bilgisi sunulmadı. Muhtemelen satışa çıkışı ile birlikte öğreneceğimiz fiyat bilgisi şimdilik sadece bir önceki modelin fiyatı ile kıyas edilerek tahmin edilebiliyor. Intel’in bir önceki işlemcisi Core i9-9900K 499 dolardan satılıyor. Core i9-9900KS ise 550-600 dolar arasında bir fiyat ile satılması muhtemel. Tabi Türkiye’de bu rakam ciddi değişkenlik gösterecektir. Bu gece yarısından sonra her an fiyat bilgisini öğrenmemizin de mümkün olduğunu belirtelim.

PAYLAŞ
İbrahim
Ege Üniversitesi İİBF İşletme Yönetimi bölümü mezunudur. Özel bir GSM firmasında danışmanlık yapmaktadır. Teknokarma.com gönüllü teknoloji editörüdür. İletişim: ibrahim@teknokarma.com

BİR CEVAP BIRAK