Instagram’ın belki de en radikal kararlarından biri olacak olan güncelleme çok yakında tüm dünyada sunulacak. Instagram’da hesap sahipleri için en önemli detay, kaç beğeni aldığı. Kendinize ait bir sayfa olmasa bile çeşitli paylaşımlara dair bu bilgi, sizin için önem arz ediyor ve ilginizi çekiyor. Fakat bu bilgiler artık herkes tarafından görüntülenemeyecek. Instagram yöneticilerinin yapmış olduğu açıklama şu yönde.

Beğeni Sayılarını Sadece Hesap Sahipleri Görecek!
Evet! Tam olarak açıklama bu şekilde. Yani birilerinin gönderilerini kaç kişinin beğendiğini artık görme imkanınız olmayacak. Sadece kendi hesaplarınıza ait istatiksel verileri görebileceksiniz. Bu özellik Instagram’ın hikayeler özelliğinde yer alıyordu. Hikayelerde görüntülemeler sadece hesap sahibi tarafından görülebiliyor. Artık beğeniler de o şekilde olacak. Bu durum bireysel olmasa da işletme hesaplarını olumsuz etkileyecek. Ve tabi sahte beğeni satanları. Aslında Instagram yöneticilerinin de bu kararı almasının altında yatan sebeplerden biri de bu.

Beğeni Satın Almalar Ortadan Kalkacak!
İstatistiklerin görüntülenmemesi, beraberinde beğeni satın alanların da önüne geçecek. Ve bu işten ekmek yiyenler maalesef artık yiyemeyecek. Instagram’ın bu kararı almasının ardında yatan sebeplerden biri zorbalık olarak açıklandı. Sanıyoruz zorbalık olarak kasıt gösterilen kısım, sahte beğeniler alınması ve satılması.

Bu yenilik, bir çok kullanıcıyı olumsuz etkileyecek düşüncesindeyiz. Özellikle işletmeler, aldıkları sahte beğeniler ile algı yaratıyordu. Bu sorunun ortadan kalkması kullanıcılar için olumlu, fakat işletmeler için olumsuz bir durum teşkil ediyor. Genel itibarı ile bu yeniliğin toplum açısından daha faydalı olduğunu söylemek mümkün. Şu sıralar beğenilerin görüntülenmesi Kanada’da kaldırıldı. Yakın zamanda tüm dünya ülkelerinde de kaldırılacak.

PAYLAŞ
Avatar
Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Fizik bölümü mezunudur. Özel bir kurumda proje yönetim başkanlığı yapmaktadır. Aynı zamanda Teknokarma.com teknoloji editörüdür. iletişim: alper@teknokarma.com

BİR CEVAP BIRAK