Son yıllarda bir çok platform için karanlık mod aktif ediliyor. Youtube’da ilk olarak gördüğümüz karanlık mod daha sonra farklı platformlar tarafından da uygulanmaya başladı. Karanlık modun kullanım amacı ilk olarak göz yormaması ve göz sağlığı içindi. Fakat bu düşünce yerini farklı sebeplere bıraktı diyebiliriz. Instagaram için de bir süredir karanlık modun geleceği söylentileri dolaşıyordu. O düşünce nihayet hayata geçirildi.

Instagram’da Karanlık Mod Aktif!
Artık instagram kullanıcıları uygulamayı karanlık modda kullanabilecek. Tabi eğer IOS kullanıcısıysanız. Çünkü şuan için sadece IOS cihazlarda bu özellik kullanıma açıldı. Sakın android cihaza sahipseniz üzülmeyin. Çünkü önümüzdeki bir kaç gün içerisinde muhtemelen android işletim sistemine sahip telefonlarda da bu mod aktif edilecek.

Daha Az Enerji!
Bu özelliğin çok belirgin bir özelliği de daha az enerji harcıyor olması. Telefon dünyasında şarj süresi telefon ekran boyutuna odaklı. Zira bundan 15 yıl önceki eski telefonlarda şarj problemi pek yoktu. Tek şarjla 1 hafta kadar dayanabilen telefonların ardından büyük ekranlı renkli ekranların çıkması, bataryanın dayanıklılık gücünü düşürdü. Haliyle bu konuya çözüm arayan mühendisler, karanlık modu düşünerek bir çok pixelin pasif kalmasını sağlıyor. Böylece pil gücü gereksiz kullanılmıyor. Yani Instagram’ı karanlık modda kullananların telefon pilleri biraz daha geç tükenecek diyebiliriz. Etkisinin en kötü ihtimalle %3 oranında olabileceği düşünülüyor.

PAYLAŞ
İbrahim
Ege Üniversitesi İİBF İşletme Yönetimi bölümü mezunudur. Özel bir GSM firmasında danışmanlık yapmaktadır. Teknokarma.com gönüllü teknoloji editörüdür. İletişim: ibrahim@teknokarma.com

BİR CEVAP BIRAK