Bilim adamları iklim değişiklği ile mücadelede metanı karbondioksite dönüştürerek iklim değişikliğini engelleyebileceklerini öne sürdü. Stanford Üniversitesi’deki araştırmacılar son yıllarda giderek artan iklim değişikleriyle ilgili radiksl bir öneri sundular. Metanı karbondioksite çevirerek iklim değişikliğinin önüne geçebileceklerini düşünen bilim adamları insanlığı umutlandırdı.

Yeni Formül Bulundu!
Metan karbondioksite göre daha fazla ısı tutabilen bir sera gazıdır. Bu sebeple bilim adamları iklim değişikliğinin önlenebilmesi için gezegendeki insanların atmosfere sera gazını salmalarının tamamen önüne geçmesini istedi. Fakat bunun yakın bir zamanda gerçekleşmeyeceğinin farkında olan bilim adamları bunun yerine yeni bir çözüm oluşturdu. % 60 ı insanlar tarafından üretilen metan gazı gezegenin ısınmasında diğer sera gazlarından çok daha fazla etkilidir. 2018 yılında yapılan ölçümlerde metanın atmosfere salınımının önceki yıllara göre iki buçuk kat arttığı gözlemlendi.

Daha normal atmosfer ısısı ve basıncına sahip olabilmek için yaklaşık 3.2 milyar ton metanın yok edilmesi gerektiği anlaşıldı. Ancak zor olan metanı havada yakalamaktı. Bunun için bütütn sera gazlarını dünger gibi emen kristal zeolitin kullanılabileceği kimyagerler tarafından araştırıldı. Yapılan araştırmalara göre bir futbol sahası büyüklüğünde olan zeolit atmosferden bir ton metan kaldırarak iklim dengesini büyük ölçüde sağlayabilir.

PAYLAŞ
Avatar
Akdeniz Üniversitesi Fen Fakültesi Matematik bölümü mezunu. Bilim, fizik, astronomi ve uzay teknolojileri ile ilgilenmektedir. Teknokarma.com gönüllü Bilim editörüdür. İletişim: seher@teknokarma.com

BİR CEVAP BIRAK