Dünyanın dört bir tarafından öğrenciler değişen iklim dengeleri ile ilgili dünyanın dikkatini çekebilmek için greve gittiler. Öğrenciler değişen iklim dengeleri ve küresel ısınmanın Dünya’nın dengesini çok olumsuz yönde etkilediğini ve yetkili kişilerin bu konuda daha hassas olup haerekete geçmeleri gerektiğini düşünüyor. Politikacılar ve işletmelerin dikkatini çekebilmek amacıyla bir eylem planı hazırlığı içinde olan öğrenciler 2018 yılında İsveç parlamentosunu protesto ederek tüm dünyanın ilgisini üzerine çeken öğrenci Greta Thunberg’den cesaret aldıklarını dile getirdiler.

Öğrenciler İklim Değişikliği İle Mücadele Başlattı!
İklim değişikliği için okul grevi sloganı ile harekete geçen 15 yaşındaki öğrenci politikacıların gerekeni yapması gerektiğini ve yapmadıkları müddetçe derslere katılmayı reddettiğini dile getirmiş ve medyada geniş çapta ses getiren bir hareket olmuştu. Bu konuyu takip eden organizatörler cuma günü 110 ülkede 1 milyondan fazla öğrencinin greve katılmasını beklediklerini dile getirdi. İklim İçin Okul Grevi olarak bilinen eylem Avrupa’dan sonra ABD ve Avustralya2yı da etkisi altına aldı.

gerçekleşen son uluslararası protesto 15 Mart’ta oldu ve 125 ülkeden 1.6 milyon öğrencinin ciddi bir katılımı söz konusu oldu. Cuma günü Avustralya ve Yeni Zelanda2da başlayan protestolarda Avustralya’nın tarihin en sıcak ve kurak yazını geçirmesinin de etkisinin büyük olduğu dike getirildi.

Protesto eden öğrenciler küresel sıcaklıkların normalin üstüne çıkmasını önlemek amacıyla imzalanan 2015 Paris İklim Anlaşması’na uyulması gerektiği yönündeki çağrılarını Cuma günleri sınıflarını boykot etme hareketlerine devam ederek gerçekleştirecekler.

PAYLAŞ
Avatar
Akdeniz Üniversitesi Fen Fakültesi Matematik bölümü mezunu. Bilim, fizik, astronomi ve uzay teknolojileri ile ilgilenmektedir. Teknokarma.com gönüllü Bilim editörüdür. İletişim: seher@teknokarma.com

BİR CEVAP BIRAK