Bilindiği gibi İkea oldukça geniş çaplı ve tüm dünya tarafından beğenilen, minimalizm ve şıklıkta çığır açan ev dekorasyon şirketidir. İkea’nın mağazalarında oluşturulan show roomlar eminiz ki herkesi cezbediyor. Fakat İkea’nın mağazalar zinciri genellikle şehrin banliyö diye adlandırdığımız tarafında kurulmuş durumda. Bilindiği gibi İkea’nın zaten satın alma işlemi gerçekleştirebileceğiniz bir sitesi mevcut. Fakat İkea bu durmu bir tık öteye taşımak istiyor.

İKEA’DAN TEKNOLOJİK HEDEF!
Sanal gerçeklik uygulaması ile artık show roomları ziyaret etmek yerine evde ekran karşısında kendi zevkinize göre bir dizayn oluşturabilir ve bu dizayna ait ürünlere anında sahip olabilirsiniz. Yani bu şekilde seçtiğiniz mobilyaları uygulamadan doğrudan satın alabilirsiniz. Böyle bir gelişme ile eğer bu sanal gerçeklik uygulaması hedefine ulaşırsa İkea büyük mağazalarını depo olarak kullanmayı düşünüyor. Şehir merkezinde yer alan küçük mağazaların sayısı ise daha da arttırılarak show room olarak kullanılabilir.

Görünüşe göre İkea mağazası satın alma konseptini bir kaç yıl içerisinde tamamen değiştirecek. Yeni uygulama ile uygulamadan sipariş vermeye izin verecek olan İkea’nın bu yeni uygulamasını kullanırken kendinizi iç mimar gibi hissedeceksiniz. Eğer almak istediğiniz mobilyaya ait odanızın boyutlarını ve şeklini uygulamada belirtirseniz uygulama buna uygun seçenekleri karşınıza çıkaracak ve geriye kan sizin zevkinize uygun mobilya seçmek olacak. Bu şekilde mağaza alışverişiniz dijital ortamda çevrim içi iken uygulamadan halledilmiş olacak.

PAYLAŞ
Avatar
Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Fizik bölümü mezunudur. Özel bir kurumda proje yönetim başkanlığı yapmaktadır. Aynı zamanda Teknokarma.com teknoloji editörüdür. iletişim: alper@teknokarma.com

BİR CEVAP BIRAK