ABD cephesinin hedef aldığı Çin markası Huawei için kısa sürede önemli gelişmeler yaşanıyor. Huawei’nin bir haftalık süreçte hızlandırdığı en önemli şey, kendine özel hazırlamak istediği işletim sistemi olurken diğer yandan satış durumu da merak ediliyor. Veto edilen Huawei için bakış açısı bir çok kişiyi ikiye bölmüş durumda. Bu durumdan kimin kazançlı çıkacağı konusunda ciddi tartışmalar yapıla dursun satışların olumsuz etkilendiğini söylemek mümkün.

Satışları Tehlikeye Soktu!
Huawei’nin androidi kullanamayacak olması, Huawei cephesine olan güveni biraz azaltmış gibi görünüyor. Tabi android ile olan anlaşma şuan için askıya alınmış olsa da android yolu hala tam anlamıyla kapanmış değil. İki firma arasında yeniden bir anlaşma sağlanabilir. Tabi androidin onayının olması halinde. Fakat Huawei bundan sonra anlaşsa da android sisteme tam anlamıyla güvenebilir mi bilinmez. Bu yüzden kendi işletim sistemini çıkarma düşüncesini gerçekleştirmek için hamlesini yapmakta hız kesmeyecektir.

Yeni telefon almak isteyenler ise bu durumda bir kararsızlık içerisine düşmüş durumda. Android’in güncel sürümlerinin kullanılmayacak olması Huawei satın alacak kişilerin kafasını kurcalıyor. Yeni satın aldıkları telefonda android ile ilgili bir problem yaşamak istemeyenler tercihlerini değiştirmeye meyilli. Özellikle son yıllarda Samsung gibi dev marka yerine en iyi laternatiflerden biri haline gelen Huawei, yerini yeniden Samsung’a devredebilir. En azından herşey netleşene kadar Huawei’nin satışlarında biraz da olsa düşüş yaşanması bekleniyor.

PAYLAŞ
İbrahim
Ege Üniversitesi İİBF İşletme Yönetimi bölümü mezunudur. Özel bir GSM firmasında danışmanlık yapmaktadır. Teknokarma.com gönüllü teknoloji editörüdür. İletişim: ibrahim@teknokarma.com

BİR CEVAP BIRAK