Şu an bilindiği üzere Huawei’nin işletim sistemi yeni android güncellemelerini desteklemiyor. Bu da tüm dünyada geniş bir müşteri potansiyeline sahip Huawei markasını olumsuz yönde etkiledi. Peki ABD ile Huawei arasındaki bu şavaştan kim galip çıkacak?

İlk Gerginlik 2018’de Başladı!
Huawei ile Trump arasındaki gerginliğin sebebini tahmin etmek zor değil. Uzun süredir meydana gelen olaylar bu durumun zeminini hazırladı diyebiliriz. Trump Amerikan telekomünikasyon şirketleri ile yabancı ekipman kullanılmasını yasaklayan bir sözleşme imzaladı. Sözleşmenin hedefinde tabi ki hızla Amerika’da kullanım alanı büyüyen Huawei daha doğrusu Çin vardı. Aslında Huawei ve ABD arasında gerginlik şubat 2018’de başladı. Senato Komitesi’nden önce, FBI, CIA ve NSA, Amerikalılara Huawei ve ZTE ürünlerini kullanmalarını tavsiye etti. Huawei’nin ABD’de bu kadar büyük bir pazar alanına bu kadar kısa bir sürede sahip olacaklarını tahmin edemeyen yetkililer bu durumdan rahatsız olmaya başladı. Çünkü Huawei telekomünikasyon alt yapısını casus yazılımlarla tespit edilemez şekilde ele geçirmeye başlamıştı.

2018 aralık ayında Huawei’nin hesabına ticaret anlaşmaları geçirerek ABD’nin İran’a yönelik yaptırımları ihlal ettiğinden şüphelendikleri gerekçesiyle ABD Huawei’nin kurucusunun kızı olan Meng Wanzhou’yı tutukladı. Hızla artan gerilim sonucunda Ocak 2019’da ABD Huawei’ye karşı soruşturma başlattı. En sonunda da gerilim hat safhaya gelerek Donald Trump telekomünikasyon şirketleri ile yabancı cihaz kullanımını yasaklayan bir anlaşma imzaladı.

Şimdi ise yasaklar art arda gelmeye başladı. Markanın hisselerinde düşüş, anlaşmalarında ise olumsuzluklar yaşanıyor. Kullanıcılar ise bilinmezliğin ne kadar devam edeceğinin yanı sıra yeni işletim sistemine ilişkin detayların ne zaman geleceğini merak ediyor.

PAYLAŞ
Avatar
Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Fizik bölümü mezunudur. Özel bir kurumda proje yönetim başkanlığı yapmaktadır. Aynı zamanda Teknokarma.com teknoloji editörüdür. iletişim: alper@teknokarma.com

BİR CEVAP BIRAK