Huawei’nin sürümcemeli olayların ardından yeni bir bilgi sunuldu. Bu bilgi ABD ile Çin arasında teknolojik savaşın ilanını bir kez daha doğruluyor. Huawei, çeşitli yaptırımlara maruz kalarak ABD tarafından veto edilmişti. Bu kararlar bir kenara, Huawei’nin Çin’deki Huawei Merkezi’nde çalışan ABD’li vatandaşlara talimat gönderdiği açıklandı.

Bilmeyenler için aktaralım. Huawei’nin genel merkezi Çin’de Hong Kong’un kuzeyinde yer alan Shenzhen şehrinde yer alıyor. Genel merkezde Huawei yöneticileri ile birlikte ABD vatandaşları arasında bir toplantı yapılacaktı. Fakat Huawei bünyesinde gerçekleşecek olan Amerikalı çalışanlar ile gerçekleştirilecek olan toplantı iptal edildi. Tabi toplantının iptal edilmesinin yanı sıra Huawei bir de ABD’li çalışanlara talimat gönderdi.

ABD’li Çalışanların İşine Son!
Huawei’nin talimatında ABD’li çalışanların ülkelerine dönmeleri çağrısında bulunuldu. Bu kaynağın adresi ise dünyanın popüler kaynaklarından biri olan Financial Times. Herhangi bir yalanlama ise yapılmadı. Bu talimata uyan ve gerçekten Amerika’ya dönenlerin de olduğu söyleniyor. Amerika’ya dönen kişilerin Ar-Ge bölümünde yer aldıkları da bir diğer detay.

Bu bilgi iki ülke arasındaki teknolojik savaşın alevini harlatacak diyebiliriz. Fakat bu bilginin 2 hafta sonra yeni ortaya çıkması ise şaşırtıyor. Anlaşılan o ki iki ülke arasındaki anlaşmazlık biraz daha geriye dayanıyor. Nitekim kronolojik bir sıralama yapacak olursak bu olay Huawei’nin Android lisansının iptal edilmesinin açıklanmasından daha önce olmuş gibi görünüyor.

PAYLAŞ
Avatar
Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Fizik bölümü mezunudur. Özel bir kurumda proje yönetim başkanlığı yapmaktadır. Aynı zamanda Teknokarma.com teknoloji editörüdür. iletişim: alper@teknokarma.com

BİR CEVAP BIRAK