Çin ile ABD arasında yaşanan ekonomik savaşın bir parçası haline gelen dev Çin markası Huawei, ABD tarafından veto edilince nasıl bir çözüm sunacak merak ediliyor. Android altyapısını kullanma konusunda sıkıntılar yaşayacak olan Huawei, yakın bir zaman sonra kullanıcı şikayetleri almaya başlayacak. Sebebi ise bir çok servis ve hizmetin çalışmaması olacak. En başta da uygulama mağazası olan Play store.

Çözüm İşletim Sistemini Değiştirmekte!
Huawei’nin çıkış noktası ise işletim sistemini değiştirmek. Fakat bu değişim Huawei’nin çıkış noktası olduğu kadar markanın tarihe gömülmesine sebebiyet verebilecek kadar da radikal bir değişim. Benzer bir örneği windows mobile işletim sisteminde görmüştük. Bilgisayarlardaki işletim sisteminin en büyük söz sahibi Microsoft’un mobile sürümde başarılı olamaması, bir çok telefon markasının sonunu hazırlamıştı. Huawei’nin sonu da benzer şekilde olabilir.

Huawei için akıllara gelen ilk düşünce işletim sisteminin değişmesi. Fakat ikinci bir seçenek de yok değil. Her ne kadar ABD tarafından ciddi ve kesin bir karar olarak Huawei’ye yaptırım uygulanacak olsa da Huawei’nin ılımlı yaklaşması, yeni bir anlaşmayı beraberinde getirebilir. Önümüzdeki günler bu konulara fazlasıyla gebe olan bu konu, iki ülkenin arasının açılmasını sağlayacak kadar tehlikeli boyutta hassas. Trump ise bu kararda en etkin isimlerin başında geliyor. Bu yüzden o da ciddi tartışılır bir vaziyet içerisinde.

PAYLAŞ
Avatar
Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Fizik bölümü mezunudur. Özel bir kurumda proje yönetim başkanlığı yapmaktadır. Aynı zamanda Teknokarma.com teknoloji editörüdür. iletişim: alper@teknokarma.com

BİR CEVAP BIRAK