Günümüzde neredeyse her alanda kullanılan akıllı telefonlar, geliştirilen uygulamalar eşliğinde hayatımızın her alanında yerini almış durumda. Sağlık alanında da. Fakat program geliştiren yazılımcılar bu durumu biraz daha ileri seviyeye taşımaya çalışmakta.

Sağlık sektöründe her gün yeni buluşlar elde edilirken, teknolojiyi de sağlık alanında başarılı şekilde kullanmak isteyen bilim adamları sağlık alanında teknolojiden daha fazla faydalanmak istiyor. Şimdilik daha basit uygulamalarla hayatımızda yerini alan sağlık uygulamaları için herkesi sevindirecek önemli bir buluşa imza atılmış durumda.

Göz Rahatsızlıkları Telefonla Teşhis Edilebilecek!
Hastalıkların telefonla teşhisi mümkün olur mu diye düşündüğünüzde kendi kendinize yanıt vermek istediğiniz zaman karşılık bulamayabilirsiniz. Fakat uygulama geliştiriciler aynı düşüncede değil. Yurt dışında yayımlanmış olan resmi bir deergide akıllı telefon için geliştirilen bir uygulamanın göz rahatsızlıklarını ve teşhisini söyleyebilecek yapay zekaya sahip olduğu aktarıldı. Yani eğer göz hastalığınız bulunuyorsa gözünüz için çekmiş olacaüınız bir kaç fotoğraf, teşhis koymaya yetecektir.

Göz rahatsızlıklarının teşhisi aslında bir çok hastalığa göre teşhis bakımından biraz daha kolay. Kanlanma, renk farklılıkları gibi durumları kolayca anlayabilecek olan yapay zeka, böylece size teşhis yapıp sonucu verecektir. Hatta rahatsızlıkları doktordan daha önce farkedebileceği de belirtiliyor.

Bu gelişme ile birlikte farklı rahatsızlıkların da teşhisi için uygulamanın geliştirilmesi mümkün görünüyor. Bundan yıllar sonra kanser teşhisi için de belki bir uygulama gelir ne dersiniz?

PAYLAŞ
Avatar
1984 Türkiye/ Amasya doğumlu olsa da Almanya'nın Bonn kentinde yaşamaktadır. Teknolojik gelişmeleri yakından takip eder ve incelemelerde bulunur. Tekno Karma'nın daimi editörlerindendir. İletişim: bunveren@teknokarma.com

BİR CEVAP BIRAK