Şu sıralar teknoloji alanında güçlü ülkeler birbirine göz dağı vererek çeşitli uygulamalara gitmekte. Bunlardan bir yenisi de bugün aramıza katıldı. Güney Kore, yeni aldığı bir kararla bir anda teknoloji, dünyasının ilgisini çekmeyi başardı. Alınan karara saygı duyan olduğu kadar tepki gösteren de var.

Linux Kullanımına Geçiş Yapılacak!
Bildiğiniz üzere bir çok ülke bilgisayarlarda işletim sistemi olarak windows kullanıyor. Microsoft altyapısına ait olan Windows işletim sistemine rakipler de yok değil. Fakat bu konuda tercihler genellikle Windows tarafından kullanılıyor. Güney Kore, yeni aldığı karara göre Linux kullanacak. Tabi devlet dairelerinde geçerli olacak olan bu karara geçiş ise adım adım olacak.

Maliyet En Önemli Etken!
Geçiş sürecindeki en önemli avantajın maliyet olduğunu belirten yetkililer, Linux’a geçişin maliyetleri azaltacağını bildirdi. İlk olarak önümüzdeki yıl Win 7 işletim sistemini kullanıma kapatacak olan Güney Kore, 3 yıl içerisinde ise Linux’a tamamen geçmeyi hedefliyor. Bu süre içerisinde ise Windows işletim sistemine desteğini sürdürmeye devam edecek.

Bu karar acaba Uzak Doğu markaları ile ABD arasındaki teknoloji savaşıyla mı alakalı diye düşünenleriniz olacaktır. Fakat yapılan açıklamalara göre bunun sadece ülke ekonomisi için düşünüldüğü anlaşılıyor.

PAYLAŞ
Avatar
Akdeniz Üniversitesi Fen Fakültesi Matematik bölümü mezunu. Bilim, fizik, astronomi ve uzay teknolojileri ile ilgilenmektedir. Teknokarma.com gönüllü Bilim editörüdür. İletişim: seher@teknokarma.com

BİR CEVAP BIRAK