Bristol Üniversitesi rakip akademisyenlerin dünyanın en gizemli metnini Voynich yöntemi ile çözemedikleri iddiasında bulundu. Briston Üniversitesi akademisyenlerinden Dr. Gerard Cheshire 15.yüzyıldan kalma resimli bir metin içeren ve proto-Romance isimli çok eski ölü bir dille yazıldığını ve oldukça gizemli sonuçlar ortaya çıkardığını iddia etmiştir. Bütün bu sonuçlara Voynich el yazması ile ulaşan profesöre rakip akademisyenlerden sert tepki geldi.

Bu el yazması yönteminin dairelerden oluşan ve tamamen saçmalık olduğunu dile getiren akademisyenler bunun doğru olmadığını idda etti. Bristol Üniversitesi bunun üzerine bir akademisyenin gizemli Voynich el yazmasını kırdığını iddia ederek bunun bir propaganda olduğunu ileri sürdü. Rakip akademisyenler tarafından dergilerde yayınlanan makaleler araştırmanın gerçekliğini sorgular nitelikteydi. Britol Üniversitesi akademisyeni Gerard Cheshire’in ölü bir dil olan proto-Romance’dan oluştuğunu iddia ettiği gizemli metin eleştirmenler tarafından bu eski dilin bir dil değil aksine dairesel şekillerden meydana gelen saçma bir şey olduğu şeklinde yorumlandı.

Yazı hakkında önümüzdeki zaman dilimi içerisinde yeni araştırmaların ve yeni görüşlerin alınması beklenirken, şimdiye kadar çözümlenemeyen tek yazı olarak ortaya çıkması da şaşırtıcı karşılanmış durumda.

PAYLAŞ
Avatar
Akdeniz Üniversitesi Fen Fakültesi Matematik bölümü mezunu. Bilim, fizik, astronomi ve uzay teknolojileri ile ilgilenmektedir. Teknokarma.com gönüllü Bilim editörüdür. İletişim: seher@teknokarma.com

BİR CEVAP BIRAK