Bilim ve teknolojinin her geçen gün ilerlemesi, insan hayatı açısından ciddi gelişme sağlanmasına yol açıyor. Bunlara bir yenisi daha eklenmek üzere. Şuan test aşamasında olan yeni robotlar, felçli hastalar için adeta derman olacak. Tabi şuan ki neslin bu teknolojiden faydalanması pek mümkün görünmüyor.

Felçli Hastalara Kesin Çözüm!
Yurt dışında sağlık alanındaki önemli yayınlardan biri olan lancet neurology, yer verdiği bir yazıda yeni robotlara dikkat çekti. İnsan beynini algılayabilen ve beyin ile netegre edilmiş olması sebebiyle insan hareketlerini kolayca algılayabilen robotlar icat edildiğini bildirdi. Deney görsellerini de ekleyen lancet neurology, felçli ve bedensel engeli olan bir kişiye yeni geliştirilen, insan beyninin verdiği hareketleri uygulayan robot iskeletini ilgili kişiye giydirdi ve onun hareketlerini izledi.

Sonuç tamamen başarılı. Kolları ve bacakları felçli olmasından kaynaklı tutmayan, hareket göstermeyen yerler robot sayesinde hareket ederek felçli hastanın yürümesi sağlandı.

Tüm bunların sağlanması için bir operasyonun da gerçekleştiğini belirtelim. Yapılan açıklamada deneyde tercih edilen felçli hastanın beynine bir sensör konulduğu söylendi. Bu sensör sayesinde herşeyi algılayabilen iskelet robot, tüm komutları başarı ile yerine getiriyor.

Şimdilik bu teknoloji başarılı şekilde görevini yerine getirse de hastaların kullanımına sunulmayacak. Sanıyoruz bu tür gelişmelerin hasta üzerinde vücut bulması için 15 20 yıl daha beklemek gerekiyor.

PAYLAŞ
Avatar
Akdeniz Üniversitesi Fen Fakültesi Matematik bölümü mezunu. Bilim, fizik, astronomi ve uzay teknolojileri ile ilgilenmektedir. Teknokarma.com gönüllü Bilim editörüdür. İletişim: seher@teknokarma.com

BİR CEVAP BIRAK