Oyun oynamak oldukça keyifli olsa da dozunu fazla kaçırdığınız zaman ve oyun oynamadan yapamadığınız zamanlar sizin bir probleminiz olduğunun göstergesi kabul edilecek. Dünya Sağlık Örgütü tarafından alınan yeni karara göre fazla oyun oynamak ve oyun beraberinde gelen oyun bağımlılığı bundan sonra hastalık sayılacak ve tedavi sürecine tabii tutulacak. Daha çok psikoloji ve duygu bağlamında rahatsızlık olduğu düşünülen bu saptamayla ilgili çalışmalar ise bundan sonraki süreçte artacak.

Hastanelerde İlgili Bölüm Kurulabilir!
Şuan için oyun bağımlılığı olan kişiler daha doğrusu yeni statüye göre hastalar hastanenin hangi bölümlerinde muayene olup, teşhis ve tedaviye tutulacak bilinmiyor. Fakat Dünya Sağlık Örgütü’nün bu süreci yönetmesiyle birlikte önümüzdeki aylarda veya yıllarda hangi bölümün uzmanlığı altında tedavi yapılacak belli olacak. Belki de tıp alanında yeni bir uzmanlık da doğabilir. Günümüzde oyun bağımlılığı her geçen gün biraz daha artıyor.

Oyun bağımlılığının sağlığı tehdit ettiği kadar insan hayatını da tehlikeye attığı durumlar olabiliyor. Türkiye’de ve dünyada bazı oyunlar, oyuncuları ölüme götürmüştü. Çok uzak değil, yakın zamana baktığımızda mavi balina olarak belirtilen oyun ile intihar edenler olmuştu ve geniş yankı bulmuştu. Bu denli kendinizi kaptırmamak için oyun bağımlısı olmadan oyunları oynamanız gerekiyor.

Yapılan açıklamalara bakıldığında tıp da oyunlar için önemli çalışmalar yapılacak. Türkiye’de yansımaları nasıl ve ne kadar zaman sonra olur bilinmez fakat geç kalınmış bir düşünce olduğunu söylemek mümkün.

PAYLAŞ
Avatar
1984 Türkiye/ Amasya doğumlu olsa da Almanya'nın Bonn kentinde yaşamaktadır. Teknolojik gelişmeleri yakından takip eder ve incelemelerde bulunur. Tekno Karma'nın daimi editörlerindendir. İletişim: bunveren@teknokarma.com

BİR CEVAP BIRAK