Vergiler bir çok ülke için oldukça önem taşıyor. Gelir elde eden kuruluşların ülkelerin vergi dairesine ödedikleri vergi ise ülkelerin kalkınmasında etkin rol oynamakta. Facebook, uzun süredir bildiğiniz üzere reklam yayınlanmasına imkan tanıyor. Fakat elde edilen gelir içerisinde herhangi bir vergilendirme söz konusu değildi. Fakat sistem bundan sonra farklılık gösterecek. Ödediğiniz tutarlar ise değişecek.

ÖDEMELERDEN VERGİ ALINACAK!
Nisan ayı itibarı ile Facebook’a yapacağınız ödemeler için KDV sistemi devrede olacak. Bu sebeple fiyatlandırmalar daha yüksek olacak ve vergi ödenmiş kabul edilecek. Bu durum bir çok reklamcıyı olumsuz etkileyebilir. Özellikle yüksek ücretler karşılığında reklam yayını yapan kuruluşlar için fark oldukça yüksek çıkacak.

Türkiye’de bir çok alanda ciddi vergiler alınırken, dünyanın bir çok ülkesi ile kıyaslandığında en çok vergi ödeyen ülkelerin başında geliyoruz. Bu sebeple Facebook üzerinden ödenecek vergiler ülke vatandaşlarını çok fazla şaşırtmadı. Neredeyse soluduğumuz hava için de vergi ödeme noktasına gelmişken Facebook ile olan alışverişlere vergi ödemesi yapmadan olmaz tabi.

PAYLAŞ
Avatar
Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Fizik bölümü mezunudur. Özel bir kurumda proje yönetim başkanlığı yapmaktadır. Aynı zamanda Teknokarma.com teknoloji editörüdür. iletişim: alper@teknokarma.com

BİR CEVAP BIRAK