Facebook önümüzdeki yıl kendi içeriğinde “Globalcoin” olarak adlandırılan kendi para birimini kullanmaya hazırlanıyor. Milyonlarca kullanıcısı olan Fcebook bu proje ile çığır açmayı hedeflediğini söyledi. Birçok şirketle dijital platformda dijital para ağı ile ilgili görüşmelerde bulundu. Facebook kurucusu Mark Zuckerberg yeni dijital para uygulamasının fırsatları ve uğrayabilecekleri zararları tartışmak amacıyla İngiltere Merkez Bankası valisi Mark Carney ile biraraya geldi.

Mark Zuckerberg aynı zamanda ABD hazine yetkilileri ile de bu proje hakkındaki görüşme sağladığını dile getirdi. Facebook eğer hazine yetkilileri ve merkez bankaları ile bir uzlaşma sağlayabilirse ABD doları gibi bir para birimi ile oynayarak Globalcoin’in fiyatını sabit tutabilir ve kripto para kullanımının yaygınlaşması konusundaki güveni arttırabilir.

Geleneksel Bankacılığı Bitirebilir!
Böyle bir proje çığır açan cinsten olabilir. Çünkü bu teknoloji eğer gelişirse sınır ötesindekilere bile daha hızlı ve daha düşük maliyette para gönderilerek geleneksel bankacılığın önüne geçilebilir. Facebook BBC raporunda banka hesabı olmayan insanların para göndermek ve almak için kullanabilecekleri harika bir teknoloji olduğunun altını çizdi. Bu projeye Hindistan gibi gelişmekte olan ülkelerle başlanabileceği de belirtiliyor.

PAYLAŞ
İbrahim
Ege Üniversitesi İİBF İşletme Yönetimi bölümü mezunudur. Özel bir GSM firmasında danışmanlık yapmaktadır. Teknokarma.com gönüllü teknoloji editörüdür. İletişim: ibrahim@teknokarma.com

BİR CEVAP BIRAK